Nová politická kultura: poslancování při studiu

Politik slibující maximální nasazení při vykonávání mandátu si nemůže vzít krátce po volbách půlroční studijní volno. Ani když pošle peníze skautům

Nová politická kultura: poslancování při studiu
Jan Farský | foto Profimedia.cz

Na dveřích poslanecké kanceláře Jana Farského nejspíš jeho voliči nakonec opravdu příštích šest měsíců uvidí cedulku: Zavřeno ze studijních důvodů. Poslancování politika STAN se omezí na několik transatlantických přeletů na důležitá hlasování, případně online konzultace na dálku.

Ačkoliv plán Jana Farského vzbudil kritiku, na úterní tiskové konferenci staronový poslanec stáž ve Spojených státech potvrdil a postavilo se za něj i vedení hnutí včetně šéfa STAN Víta Rakušana. Jaké padaly argumenty?

Bylo by prý například škoda přijít kvůli šesti měsícům na další tři a půl roku o tolik aktivního poslance. Farský byl v minulém volebním období výkonný a dá se údajně předpokládat, že i přes půlroční absenci nakonec odvede i nyní ve sněmovně víc práce než mnozí jeho laxnější kolegové. A navíc se z cest vrátí vzdělanější, tudíž pro daňového poplatníka a voliče užitečnější.

I kdyby to nakrásně všechno byla pravda, o čemž lze hlavně v případě přínosnosti studia americké a evropské federace pochybovat, stejně je Farského volno nepřijatelné. 

Dnešní vládní strany, a koalice Pirátů se Starosty obzvlášť, postavily předvolební kampaň mimo jiné na změně politické kultury. PirStan dokonce výslovně v koaliční smlouvě slibují věnovat poslaneckému mandátu maximální úsilí a pozornost. Odjet ani ne tři měsíce po volbách na stáž působí jako výsměch. I když si nenecháte plat a pošlete jej skautům a Člověku v tísni.

Je možné, že část z 15 a půl tisíce lidí, kteří na podzim Farského kroužkovali na volebních lístcích, mu jeho pauzu odpustí. I když jim před volbami zapomněl sdělit, že má kromě politiky ještě jedno želízko v ohni.

STAN ale tímto přístupem potvrzují svou pověst oportunistického, pragmatického uskupení, které naivní závazky učiněné jako ústupek zásadovým Pirátům nebere moc vážně. Pro marketingový tým i politiky nové opozice je navíc případ další vítanou municí a Farského vylepšený profesní životopis může přijít draho celou vládu.