ilustrační foto

Archiv

Nesmrdí a méně škodí

Průzkum: Užívání e-cigaret v Česku. U více než 60 procent kuřáků poklesla díky vapingu spotřeba cigaret

Pro téměř polovinu (42 procent) českých kuřáků, kteří se rozhodli začít užívat e-cigarety, představovaly náhradu klasického kouření. U více než 60 procent kuřáků poklesla díky vapingu spotřeba cigaret, přičemž každý pátý díky němu už omezil kouření téměř na minimum. Ukázal to nový průzkum o užívání e-cigaret v ČR realizovaný výzkumnou agenturou Ipsos pro Komoru elektronického vapování (KEVAP). Dotazování proběhlo na vzorku 525 respondentů, kteří pravidelně užívají elektronické cigarety. Podle získaných dat uživatelé na elektronických cigaretách oceňují hlavně to, že nezapáchají a představují méně škodlivou alternativu oproti klasickým cigaretám.

Počet uživatelů e-cigaret roste

Obliba vapingu neboli užívání elektronických cigaret v Česku roste a v roce 2021 se podle Národního průzkumu užívání tabáku a alkoholu v ČR počet uživatelů zvedl ze 4,8 procenta populace na 7,4 procenta, což z něj činí nejoblíbenější alternativu klasických cigaret. Nový průzkum realizovaný výzkumnou agenturou Ipsos pro Komoru elektronického vapování ukázal, že dva ze tří vaperů s užíváním začali až po 25. roce života, přičemž tomuto rozhodnutí v 92 procentech případů předchází konzumace jiných tabákových nebo nikotinových výrobků.

„Dosud na českém trhu chyběl průzkum, který by byl proveden na dostatečně velkém vzorku uživatelů e-cigaret, a z něhož by tudíž bylo možné vyvozovat širší závěry. To se nyní mění a z výsledků se nám potvrdilo, že většina vaperů využívá elektronické cigarety jako náhradu ke klasickému kouření, která jim pomáhá snižovat závislost na běžných cigaretách, jež předtím drtivá většina z nich kouřila alespoň jednou denně. Spotřebu běžných cigaret díky elektronickým omezilo přes šedesát procent uživatelů,“ shrnuje Robert Hrdlička, prezident Komory elektronického vapování.

Nástroj pro boj se závislostí

Ze 63 procent uživatelů elektronických cigaret, kteří uvedli, že díky nim dokázali snížit konzumaci tabákových cigaret, jich třetina omezila kouření téměř na minimum, 42 procent těch, kteří před vapováním používali klasické cigarety, vnímá e-cigarety přímo jako nástroj, jak s kouřením zcela přestat.

„Vapeři zároveň oceňují i nižší škodlivost této alternativy v porovnání s klasickými cigaretami, což potvrzují zkušenosti z necelých dvaceti let jejich existence i nezávislé studie. Podle britského ministerstva zdravotnictví jsou elektronické cigarety přibližně o 95 procent méně škodlivé než ty tabákové, což si uvědomují také dotázaní,“ doplňuje Hrdlička. Nižší zdravotní škodlivost je dle výsledků výzkumu pro kuřáky třetím nejdůležitějším důvodem, proč se přesouvají k elektronickým alternativám.

Méně zápachu a restrikcí

Nejvýznamnějším důvodem, proč kuřáci přechází k e-cigaretám, je to, že tyto výrobky nezapáchají a mají díky nim možnost vapovat tam, kde je běžně zakázáno kouřit. Mezi další motivace patří menší škodlivost pro okolí i jejich nižší cena. Výběr příchutí se z hlediska důležitosti umístil až za těmito faktory, a to i mezi mladými uživateli (18–26 let). Zároveň se ale potvrdil význam příchutí při omezování kouření – 38 procent uživatelů uvádí, že jim netabákové příchutě pomohly s přechodem od klasických cigaret.

„Průzkum zároveň vyvrací mýtus, že elektronické cigarety představují zejména riziko pro rozvoj závislosti u mladistvých uživatelů. Celých 96 procent vaperů uvedlo, že začalo e-cigarety užívat až po osmnáctém roce, a 89 procent mladých uživatelů ve věku 18–26 let před tímto rozhodnutím již bylo uživateli nějakého z tabákových či nikotinových výrobků,“ shrnuje výsledky Hrdlička. Pro čtyři z deseti kuřáků jde primárně o způsob, jak se zbavit závislosti na klasických cigaretách, a v případě mladých uživatelů (18–26 let) takto smýšlí více než 50 procent. Čtvrtina vaperů v tomto věku potvrzuje, že díky užívání e-cigaret s kouřením takřka či úplně přestala. 

89 % mladých uživatelů dříve užívalo jiné tabákové či nikotinové výrobky.