Neschopná vláda v Berlíně. Šéf CDU Merz varuje před zimním blackoutem

Šéf německé konzervativní CDU Friedrich Merz neúnavně kritizuje vládnutí socialistů se Zelenými. Vláda Olafa Scholze dosud záměrně blokovala debatu o jaderné energii. I proto v zimě hrozí kolaps sítě.

Neschopná vláda v Berlíně. Šéf CDU Merz varuje před zimním blackoutem
Předseda německé CDU Friedrich Merz | foto Shutterstock.com

Následující zima může být pro Němce skutečnou zkouškou odolnosti. Hrozí totiž výpadky proudu. Souvisí to s tím, že si řada obyvatel pořizuje přímotopy, protože se obává, že dojde ruský plyn. V této době blokovat debatu o tom, zda ponechat v provozu poslední tři jaderné reaktory i tuto zimu, považuje šéf CDU Friedrich Merz za nezodpovědné chování celé německé vlády. 

Zejména se mu nelíbí postoj Zelených a jejich ministra průmyslu a energetiky Roberta Habecka. Merz, který byl ve straně považován také za odpůrce politiky Angely Merkelové, kritizuje skutečnost, že vláda nechce urychleně podpořit nákup nových palivových tyčí, aby byl zajištěn další provoz pro jaderné elektrárny. Zelené považuje za „brzdu“ zajištění dodávek energie. 

„Odpovědnost leží na spolkovém kancléři (Olafu Scholzovi z SPD). Musí využít své autority, aby řekl, co vlastně chce,“ vzkázal premiérovi. Bez rychlého jednání jsou podle něj ohroženy bezpečné dodávky energií pro deset milionů domácností. Rozhodovat o tom v září nebo až v říjnu bude pozdě. Podle deníku The Wall Street Journal nicméně i německý kabinet neoficiálně připouští, že poslední tři reaktory bude nutné nechat přes zimu v provozu. Oficiálně ale o tomto kroku musí jednat kromě vlády i německý parlament. 

Ministr Habeck dosud tvrdil, že problém může nastat s dodávkami plynu, nikoli s elektřinou. To ale konzervativní politik Merz odmítá. „V nadcházejících týdnech a měsících se jasně ukáže, že to bylo mylné,“ varoval. Pokud totiž každá druhá německá domácnost uvažuje o pořízení přímotopu, aby nahradila teplo, může v zimě na trhu chybět výkon elektráren ve výši dvaceti gigawattů elektřiny. 

Tři poslední jaderné bloky mají instalovaný výkon přes čtyři gigawatty. I proto se šéf CDU obává kolapsu elektrické sítě. Pokud nicméně vláda rozhodne o prodloužení provozu jaderných zdrojů, opozice to podpoří. Zatím takovou snahu Merz nevidí. Souhlasil by i s tím, aby se do elektrické sítě vrátily tři bloky odstavené na konci loňského roku. 

Heinz Smital z Greenpeace nesouhlasí s tím, aby se jádro v energetice používalo i v příštím roce. Podíl štěpného materiálu na výrobě elektřiny je stejně malý. Činí necelých šest procent. Debatu o prodloužení provozu jaderných elektráren považuje za nezodpovědnou a falešnou. Upozorňuje i na to, že polovina paliva používaného v EU pochází z Ruska nebo Kazachstánu. 

Pokud by vláda jádro podpořila, ekologická hnutí na ni podají žalobu. Smital tvrdí, že je nutné šetřit s teplem i elektřinou, například snížením teploty v bytech o půl stupně. Kabinet v Berlíně se odvolával na to, že musí nejprve proběhnout zátěžový test, který ukáže, zda bude nutné provoz jaderných reaktorů prodloužit.

Jak je německá společnost rozdělená (nejen v otázce využití jádra), ukazují i aktuální politické preference. Stejné šance vyhrát volby a získat kancléře má Merz z CDU, stejně jako jeho oponent ze Zelených Robert Habeck. Obě strany by ve volbách získaly 26 procent hlasů.