Francouzská studie varuje před mikroplasty z kovových víček skleněných lahví
Hrot24, vygenerováno v Midjourney
Francouzská studie varuje před mikroplasty z kovových víček skleněných lahví
Mikroplasty ve vodě nebo limonádě? Nic nového. Jenže tentokrát vědci upřeli zrak jinam – ke skleněným lahvím. A zjistili něco znepokojivého. Pod elegantní kovovou zátkou se totiž skrývá nečekaný zdroj kontaminace. Výsledky nové studie francouzské agentury ANSES ukazují, že právě uzávěry skleněných lahví uvolňují mikroskopické částečky plastu do nápojů. Vědci je našli ve všech testovaných vzorcích – v pivu, vínu, vodě i limonádách.
šéfredaktor
„Bylo to velmi překvapivé,“ říká spoluautor výzkumu Alexandre Dehaut. Částice nalezené v nápojích odpovídaly barvou i složením polyesterovému laku na kovových uzávěrech. Ty se po výrobě skladují ve velkém, třou se o sebe, odírají a při zavírání lahví se jejich mikroskopické šupinky dostávají do tekutiny.
Čisté sklo, špinavý uzávěr
V porovnání s plastovými, plechovými či kartonovými obaly vykazovaly právě skleněné lahve až padesátkrát vyšší množství mikroplastů. Vědci zjistili, že plastové uzávěry, narozdíl od těch kovových, neobsahují stejné laky a barvy, a tudíž nápoje méně zatěžují.
Ačkoliv se problém jeví banálně, tak řešení není tak jednoduché. Výplach a vysoušení víček sice v laboratoři fungoval, ale ve výrobní praxi by šlo o nákladný a technicky náročný krok. Navíc se ukázalo, že částice mohou pocházet i z vody samotné nebo jiných fází výroby.
V každém doušku něco navíc
Mikroplasty nejsou jen environmentální noční můrou. Obsahují tisíce chemikálií, včetně BPA, ftalátů a tzv. „věčných chemikálií“ PFAS, které mohou způsobovat neurologické poruchy, hormonální nerovnováhu i zvýšené riziko rakoviny. Vědci je dnes nacházejí v lidské krvi, placentě i plicích.
Co tedy dělat? Dehaut doporučuje vyhnout se kovovým uzávěrům, ale připouští, že běžný spotřebitel toho doma moc nezmůže. „Měli bychom takové věci zkoumat, ale není třeba propadat paranoie,“ říká.