Mark Zuckerberg netoleruje podprůměrnou pracovní výkonnost
Foto: Shutterstock.com
Zuckerberg přikládá pod kotel. Zpřísní hodnocení výkonu zaměstnanců, se slabšími se rozloučí nebo sebere bonusy
Společnost Meta znovu utahuje šrouby. Poté, co letos propustila téměř čtyři tisíce zaměstnanců označených jako „málo výkonní“, nyní zvyšuje tlak na ty, kteří zůstali. V rámci letošního pololetního hodnocení výkonu vyzval šéf firmy Mark Zuckerberg manažery, aby více pracovníků zařadili do nejnižší výkonnostní kategorie. Ti přijdou o peníze nebo se pod nimi zatřese židle.
redaktor
Manažeři týmů s více než 150 zaměstnanci mají označit 15 až 20 procent pracovníků jako podprůměrné. Loni přitom šlo jen o 12 až 15 procent. „Proces hodnocení výkonu je příležitostí činit rozhodnutí o odchodu,“ stojí přímo v dokumentu, který získal online deník Business Insider.
Zásadní však je, že tentokrát Meta neplánuje hromadné propouštění jako dříve, ale očekává, že šéfové „budou řídit výkon svých týmů“ individuálně.
Některým pracovníkům hrozí jen důtka, jiní přijdou o peníze, část však může dostat výpověď. Týká se to všech projektů sdružených v Metě, tedy třeba nejpopulárnějších sociálních sítí Facebook, Instagram, Threads nebo WhatsApp.
Generace Z proti Trumpovi. Mladé štvou sociální sítě Muska i Zuckerberga a objevují zaprášený internetový klenot
Do rizikové kategorie slabě produktivních se nově mohou dostat nejen aktuální zaměstnanci, ale také ti, kteří firmu opustili již dříve sami nebo byli propuštěni kvůli dlouhodobě neuspokojivému výkonu. Ti se mohou dočkat nižšího odstupného nebo přehodnocení benefitů, které si vyjednali v rámci odchodu.
Manažeři mají při hodnocení vycházet z několika kritérií: například interního ratingu „pod očekáváním“ v pololetním hodnocení, předchozího formálního napomenutí v posledních šesti měsících nebo záznamu o problémech ve výkonu v prvním čtvrtletí. Hodnoticí rozhovory proběhnou v červenci a srpnu, proces startuje 16. června.
Přístup navazuje na rozhodnutí z konce roku 2022, kdy Meta zdvojnásobila počet zaměstnanců označených za nedostatečně výkonné v rámci ročního hodnocení. Tehdy šlo až o 16,5 procenta zaměstnanců, zatímco dříve to bylo mezi sedmi a 12 procenty.
Mark Zuckerberg už dříve avizoval, že firmu čeká tvrdší režim. Podle interních dokumentů z počátku letošního roku prohlásil CEO společnosti, že „se rozhodl zvýšit laťku v řízení výkonu“ a chce „rychleji propouštět slabě výkonné pracovníky“.
Zpřísnění kritérií výkonu je součástí širší snahy společnosti zeštíhlit a přebudovat týmy po letech masivního nabírání lidí. Vrcholní představitelé firmy opakovaně zdůraznili, že je potřeba „rychleji postupovat při odstraňování slabších výkonů“, aby bylo možné uvolnit místo pro nové, silnější talenty.
Meta se tím zároveň přidává k širšímu trendu v technologickém průmyslu, který se stále více zaměřuje na efektivitu a výkonnost. Microsoft třeba oznámil propuštění šesti tisíc lidí, tedy zhruba tří procent své globální pracovní síly. K redukci sáhl i Google, nejčastěji na vyšších úrovních řízení.