Krach americké kryptobanky zasáhl tisíce Čechů. Měli v ní stovky milionů

Nejméně osm tisíc Čechů investovalo do Celsius Networku, v součtu přišli o stovky milionů korun

Krach americké kryptobanky zasáhl tisíce Čechů. Měli v ní stovky milionů
Alex Mashinsky | Profimedia.cz

Projekt americké kryptoměnové banky Celsius Network vypadal promyšleně; přilákal i několik tisíc českých investorů. Původně také plnil to, co sliboval: za uložené kryptoměny klientům pravidelně připisoval úroky v dolarech. Letos v červnu ale přišel krach – zmrazení účtů a insolvence. Firma má nyní přes 600 tisíc věřitelů. A mnohá jména se shodují s těmi na sankčních seznamech.

I pouhé listování seznamem věřitelů by zabralo pěkných pár hodin: dokument, který k případu krachu americké kryptoměnové banky Celsius Network zveřejnil americký insolvenční soud, má 14 500 stran. „Projeli jsme to umělou inteligencí, programy na identifikaci národnosti, ale ty jsou pořád nespolehlivé. Nakonec jsme použili slovník četnosti českých jmen a příjmení, napsali vlastní program a vyšel nám seznam česky a slovensky znějících jmen,“ popisuje pátrání v seznamech zklamaných investorů Filip Volavka z české forenzní společnosti Surveilligence. Coby soudní znalec v oboru IT a expert na vyšetřování firemních podvodů téma pojal jako zajímavý studijní případ. „Zabýváme se insolvencemi a děláme i vyšetřování různých podvodů. Osobně mám na starost zajišťování dat a jejich analýzu,“ přibližuje svůj profesní zájem Volavka.

Napadlo jej též porovnat stovky tisíc položek ze seznamu se jmény uvedenými ve veřejně dostupných sankčních seznamech Evropské unie, OSN, USA a Velké Británie. Jde sice jen o srovnání jmen osob, které není možné blíže identifikovat (například adresy jsou s výjimkou amerických občanů začerněny), celkem se ale shoda objevila ve 126 případech.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit