Koronazločin
Karanténa snížila kriminalitu meziročně o 12 procent. Ovšem více se vraždilo, pytlačilo, praly špinavé peníze a hitem se staly „vloupačky“ do opuštěných obchodů
redaktor
Někdejší šéf pražské mordparty Jiří Markovič říkal vraždám, které se staly v rámci rodiny, „domácí zabíjačky“, a autorovi tohoto článku v jednom dávném rozhovoru zcela vážně tvrdil, že by se „manželé nikdy neměli hádat v kuchyni“. Obzvlášť pokud měli ten hloupý nápad, že kuchyňské nože neschovávali do šuplíku, ale nechávali je v dřevěném bloku na lince.
Jak plyne z dubnových policejních statistik, koronovirová karanténa snížila oproti minulému roku počet zaznamenaných trestných činů o více než 12 procent. Některým trestným činům se ovšem naopak dařilo a mezi ně patřil i ten vůbec nejzávažnější – vražda. Loni v dubnu se jich stalo 36, kdežto letos 53 a slušnou část tohoto nárůstu obstaraly právě „vraždy motivované osobními vztahy“. Ponorková nemoc je zkrátka potvora.
Z tohoto úhlu pohledu je trochu překvapivé, že (spolu s veškerou násilnou kriminalitou) poklesl o celých 17 procent i počet případů domácího násilí. Na druhé straně něco takového hlásí oběti bohužel až s časovým odstupem.
Více vloupání
Nahoru samozřejmě vystřelily klasické „koronavirové“ paragrafy – šíření poplašné zprávy (o 110 procent) a ublížení na zdraví šířením nakažlivé lidské nemoci (o 75 procent). Pořád jde ale o velice vzácné trestné činy – dohromady se jich v dubnu nestalo ani 80, a tak policii ani soudy – ačkoli někteří „katastrofisté“ tvrdili opak – rozhodně nezahltí. V médiích se také objevily poplašné zprávy o masivním pašování léků potřebných k výrobě pervitinu, přičemž v jednom případě se na česko-polské hranici dokonce střílelo, i když jen do vzduchu. Statistiky jsou však neúprosné a plyne z nich, že se ve skutečnosti počet nedovoleného překročení hranic snížil oproti loňsku o 32 procent.
Václav Drchal
Naopak se slušně zapotili policisté, kteří měli na starost krádeže vloupáním – jediné velké skupiny trestných činů, která během karantény vzrostla. Vcelku nepřekvapí, že se zloději zaměřili na opuštěné obchody (nárůst o 25 procent), restaurace (o 20 procent), ovšem kupodivu vzrostl i počet vykradených bytů, byť jen o jedno procento. Na druhé straně, co měli chudáci zloději dělat, když nebylo na ulici koho obrat – počet kapesních krádeží se propadl o 36 procent. Monstrózně působí nárůst neoprávněného provozování hazardních her o 500 procent, jenže ve skutečnosti byl z nějakého důvodu abnormální loňský, a nikoli letošní duben.
Velmi chudí zločinci
A na závěr jedna dobrá zpráva, která je ale možná ve skutečnosti špatnou. Zločincům se letos v dubnu finančně vůbec nedařilo. Jestliže počet policií zachycených trestných činů poklesl pouze o 12 procent, tak způsobená škoda šla dolů o celých 27 procent (z 10,1 miliardy na 7,4 miliardy korun).
Třeba je to první projev počínající krize, možná si ale tento výpadek budou chtít zločinci v budoucnu kompenzovat. Když už si člověk nemůže životní úroveň zvednout, měl by si ji snažit alespoň udržet.