Český překlad se dočkal vyšší gramáže papíru než její anglický originál.

Český překlad se dočkal vyšší gramáže papíru než její anglický originál.

Xzone (publikováno se svolením)

Videohry

Nová kniha o videoherních střílečkách slaví úspěch. Připomíná i legendární českou Operaci Flashpoint

Fanoušci videoher a především stříleček mají důvod k radosti. Na český trh dorazila kniha I’m Too Young To Die – Ultimátní průvodce střílečkami 1992–2002, která se už stihla zařadit mezi nejpopulárnější tituly anglického vydavatelství Bitmap Books. To si získalo renomé vizuálně nádhernými a informacemi nabitými retro knihami o videohrách. Právě díky svému pojetí patří I’m Too Young To Die mezi horké kandidáty na povinnou výbavu knihovny každého fanouška herní historie.

Vladimír Barák

Galerie (4)

Kniha se zaměřuje na žánr first-person shooters (FPS), tedy střílečky z pohledu první osoby, které se rychle staly jedním z nejikoničtějších a nejoblíbenějších herních žánrů vůbec. Jak už je u Bitmap Books zvykem, i české vydání zachovává přesný obsah originálu – stejně jako v případě jejich první přeložené publikace Umění klasických adventur – Historie point-and-click her.

Jedním z taháků knihy je kapitola věnovaná Operaci Flashpoint, legendární české hře z roku 2001 od studia Bohemia Interactive. Tato realistická vojenská simulace se nesmazatelně zapsala do dějin žánru a i po více než dvaceti letech si drží kultovní status.

Práce na překladu trvaly dlouhé měsíce.

Práce na překladu trvaly dlouhé měsíce.

Xzone (publikováno se svolením)

Kromě Operace Flashpoint nechybí ani další zásadní tituly, včetně Doom, ze kterého si kniha bere i svůj název – I’m Too Young To Die totiž odkazuje na ikonickou nejnižší obtížnost právě v Doomu. Publikace také obsahuje exkluzivní rozhovory s tvůrci, jako jsou John Romero (Doom), Scott Miller (Duke Nukem), Ken Levine (System Shock 2), Warren Spector (Deus Ex) a mnoho dalších.

Kniha mapuje vývoj FPS her už od jejich dávných předchůdců. Začíná v roce 1969 a sleduje cesty od jednoduchých bludišťových her, role-playing titulů, raných 3D experimentů a světelných pistolí až po revoluční tituly jako Wolfenstein 3D a Ultima Underworld z roku 1992. Nezůstává jen u popisu her, ale věnuje se i tomu, co činí FPS hry tak poutavými, jak ovlivnily vývoj 3D grafiky a online hraní, a připomíná dokonce i nikdy nerealizované projekty.

Čtenáři se mohou těšit i na exkluzivní rozhovory s legendárními vývojáři.

Čtenáři se mohou těšit i na exkluzivní rozhovory s legendárními vývojáři.

Xzone (publikováno se svolením)

Podle Jana Bobrovského, mluvčího vydavatele Xzone, si kniha rychle našla své čtenáře. „Kniha o FPS střílečkách byla po Umění klasických adventur naším druhým velkým lokalizačním projektem. Mohli jsme využít spoustu nových poznatků, které z I’m Too Young To Die udělaly ještě vyladěnější publikaci, jež svým originálním formátem vynikne v každé knihovně. A na zájmu čtenářů je to rozhodně vidět – kniha se prodává stejně dobře jako její adventurní předchůdce. A to i přesto, že zde není žádná nová unikátní česká kapitola, jako se to povedlo u adventur,“ řekl Bobrovský pro Hrot24.

A co dál? Vydavatel už teď poodhaluje plány do budoucna: „Nyní pokukujeme po tento týden oznámeném pokračování Hurt Me Plenty, které se věnuje FPS akcím z velmi zajímavého období 2003–2010. Tedy včetně legendárního souboje DOOM 3 vs. Half-Life 2.“