Oblast Velkých jezer poskytuje obří potenciál pro větrnou energii
Dennis MacDonald / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Zelené zdroje
Kanaďané by rádi větrné elektrárny na Velkých jezerech. Nesouhlas místních pomáhá zlomit i odpor k Trumpovi
Skupina jezer, která se rozkládají na hranici mezi Kanadou a Spojenými státy, má obří potenciál pro výrobu větrné energie. Celkem by v oblasti mohly vzniknout turbíny o instalovaném výkonu přesahujícím 500 gigawattů.
redaktor
I když Kanada podporuje rozvoj obnovitelných zdrojů, v oblasti Velkých jezer na hranici se Spojenými státy zakázala provincie Ontario stavět turbíny přímo na vodě.
Přitom by tu celkově mohlo vzniknout 150 gigawattů stacionárních turbín a dalších 415 gigawattů instalovaného výkonu z plovoucích turbín, napsal portál Oilprice.com.
„Větrné turbíny v oblasti Velkých jezer mají potenciál produkovat obrovské množství čisté energie v jednom z nejlidnatějších regionů Severní Ameriky,“ uvedl web veřejnoprávní televize Canadian Broadcasting Company. Zda se ale podaří zlomit odpor místní vlády i obyvatel zůstává nejasné.
Obecně rozvoj offshore větrných zdrojů naráží nejen v Kanadě, ale i v sousedních Spojených státech na stále větší politickou i občanskou averzi. Zastánci zelené energie však zdůrazňují, že je třeba nesouhlas s novou výstavbou zlomit.
Země javorového listu přitom patří mezi deset největších producentů energie z větru na světě. Bylo proto šokující, když nejlidnatější provincie Ontario v roce 2011 vyhlásila moratorium na výstavbu dalších turbín na jezerech.
Tehdejší ministr energetiky Brad Duguid argumentoval, že sladkovodní větrné turbíny jsou něco nového a bude potřeba dalšího výzkumu jejich vlivu na okolní přírodu. Hlavním důvodem je ale podle kanadských médií spíše nedůvěra samotných obyvatel.
„Protivětrná opozice v posledním desetiletí vzrostla,“ uvedla v roce 2023 Leah Stokesová, docentka environmentální politologie na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře. V průměru každý pátý projekt v Kanadě a v USA naráží na odpor místních lidí.
Silným odpůrcem větrných zdrojů je také prezident Donald Trump. Prohlašuje například to, že hluk z větrných turbín způsobuje rakovinu, což podle zastánců zelené energie není pravda. Americkou administrativu už nyní zažalovalo 17 amerických států za to, že Bílý dům pozastavil výstavbu nových projektů.
Nezisková organizace Ontario Clean Air Alliance ale nyní požaduje, aby se moratorium zrušilo. Stavba větrných parků by totiž pomohla kanadské ekonomice zbavit se závislosti na dovozu amerického zemního plynu.
„Větrná energie by mohla ukončit závislost provincie na dovozu zemního plynu z USA v době, kdy Spojené státy vyhrožují Kanadě trestnými cly a mluví o anexi,“ uvedla neziskovka.
Právě houževnatý kanadský odpor vůči Trumpovým postojům k severnímu sousedovi by mohl vést k tomu, že Kanaďané v okolí jezer dají novým projektům zelenou.