Bidena opouštějí mladí voliči. Demokraté se bojí o místa v Kongresu

Demokratická strana musí řešit, co s klesající popularitou Joea Bidena. Jeho výkony ve funkci prezidenta začínají odrazovat hlavně mladé voliče do třiceti let, kteří jsou tradičně nakloněni demokratům. Hrozí, že Kongres v příštím roce ovládnou republikáni.

Bidena opouštějí mladí voliči. Demokraté se bojí o místa v Kongresu
Joe Biden | foto Shutterstock.com

Mladí američtí voliči, kteří stáli za volebním úspěchem téměř osmdesátiletého politika, začínají ztrácet víru ve schopnosti svého prezidenta. Podle průzkumu Harvard Youth Anket má podporu u 46 procent voličů ve věkové skupině 18 až 29 let. Naopak s jeho výkonem funkce není spokojeno 51 procent respondentů. Nejvíce musí demokratickou stranu znervózňovat to, že od března klesla podpora Bidena u mladých Američanů o třináct procentních bodů. 

Ztráta podpory mezi mladou generací kopíruje dlouhodobý trend poklesu popularity prezidenta v posledních měsících v celé americké společnosti. Výraznější pád začal v srpnu, když se Spojené státy musely potupně narychlo stáhnout z Afghánistánu. 

Pro demokraty jde o varovné znamení před volbami do Kongresu v listopadu příštího roku. Levicoví politici budou usilovat o podporu mladších voličů, aby si demokraté udrželi většinu v obou komorách Kongresu. Ředitel průzkumů v Institutu pro politiku na Harvard Kennedy School John Della Volpe zdůraznil, že mladí lidé byli důležitou skupinou voličů, kteří vynesli před rokem do Bílého domu Bidena a viceprezidentku Kamalu Harrisovou. Umožnili také, aby demokraté ovládli i Senát.

Na druhou stranu, podpora Donalda Trumpa je u lidí do třiceti let ještě nižší, pouze třicetiprocentní. Vysokou popularitu má u mladých naopak osmdesátník a levicový senátor Bernie Sanders, podporuje jej 46 procent dotázaných, tedy stejně jako Bidena.

Nevýrazný Biden i Harrisová

Nevýrazné výkony Bidena i Harrisové, jež je ve funkci kritizována za malou aktivitu, znervózňují řadu demokratických kandidátů, kteří chtějí opět zasednout v Kongresu. S tím, jak se podpora Bidena dostává v některých průzkumech i pod čtyřicet procent, může být velkým problémem, aby si demokratičtí kongresmani a senátoři udrželi své funkce.

Pokud exekutivní duo Biden–Harrisová své výkony v očích veřejnosti výrazně nezlepší, je pravděpodobné, že demokraté ztratí v Kongresu většinu ve prospěch republikánů, napsal web Politico. Demokratický senátor Dick Durbin dokonce prohlásil, že čísla podpory Bidena v průzkumech veřejného mínění jsou děsivá.

Politici nicméně doufají, že se situace za jedenáct měsíců ještě změní. Zejména s tím, až se naplno rozběhne agenda nové vlády včetně rekordních investic do infrastruktury země v objemu bilionu dolarů.  Aby se vyhlídky demokratů zlepšily, je potřeba v následujících měsících ukončit politické boje s republikány v Kongresu a zdůrazňovat přínosy investic do infrastruktury a boje proti koronaviru. Spoléhá se také na schválení nového zákona o zvýšení výdajů ve zdravotní a sociální oblasti a v oblasti ochrany životního prostředí ve výši dvou bilionů dolarů v příštích deseti letech. 

S nástupem jarního a letního počasí by měly počty nakažených koronavirem ustupovat a demokraté to mají využít jako úspěch současného prezidenta, navrhují poradci v Bílém domě. Nicméně pokud se ekonomika Spojených států v příštím roce ve větší míře nezmátoří a nesníží se inflace, bude těžké přesvědčit voliče, že Biden vede zemi dobře.

Řada demokratů začíná pochybovat o tom, že by měl prezident v roce 2024 opět kandidovat, jak je zvykem v americké politice po prvním zvolení do funkce. Pokud by byl ještě jednou zvolen, Bílý dům by teoreticky opustil na začátku roku 2029 ve věku 87 let. Už nyní je nejstarším prezidentem v americké historii. Že je současný šéf Bílého domu mentálně v kondici, si myslí 46 procent Američanů, před rokem to bylo o dvacet procentních bodů více.