Shutterstock.com
Jak vytrhnout miliardáři stoličky
Investoři z R2G v čele s Oldřichem Šlemrem před několika týdny potichu opustili zubařský byznys. A byla to pro ně mimořádně bolestivá zkušenost
šéfreportér
Na rohu rušných ulic Průběžná a Na Padesátém v pražských Strašnicích nedaleko metra Skalka dnes stojí budova s hnědou, místy posprejovanou fasádou poněkud opuštěně. Před hlavním vchodem zbytky rozpadlého nábytku, na bílých plastových oknech mříže, uvnitř tma a prázdno. Nejen místní ale mají budovu spojenou se zubaři, od začátku devadesátých let tu totiž fungovala zubní praxe Stomatologie Skalka. Založila ji šestice zkušených lékařů, avšak v září 2016 – kdy už se většina z nich dostala do důchodového věku – ji prodali poněkud tajemnému lucemburskému fondu Brode.
Jen pár stovek metrů vzdušnou čarou jihovýchodně od zubařské kliniky, na druhé straně Jižní spojky, se v devadesátých letech rodil jiný, poněkud robustnější podnikatelský příběh. Ze zdejšího sídla Mitasu Oldřich Šlemr se svým parťákem Tomášem Němcem budovali obří průmyslový holding Česká gumárenská společnost. Také oni na přelomu let 2015 a 2016 svůj podnik prodali. Švédský průmyslový koncern Trelleborg jim za něj zaplatil přes 31 miliard korun.
Od pneumatik k zubům
Nejde jen o místo, které oba příběhy spojuje. Na Skalce ve zmiňované budově totiž fakticky odstartoval projekt tuzemské zubařské skupiny dnes známé pod názvem Czech Dental Holding. Šlo o vůbec první akvizici ve skupině, která si dala za cíl konsolidovat trh zubních ordinací v Česku. A byl to právě Oldřich Šlemr, kdo do projektu záhy po založení své family office R2G vstoupil. Bylo to na jaře roku 2017. Od samého začátku měl zubařský holding do success story Mitasu hodně daleko. A tak z něj milovník umění a někdejší průmyslník, který se mezitím pod hlavičkou R2G spojil se zakladateli Avastu Pavlem Baudišem a Eduardem Kučerou, letos na podzim bez fanfár zase vystoupil.
Jako první na nenápadný exit upozornil server E15, který zároveň konstatoval, že hlavním důvodem byly dopady spojené s pandemií covidu. Příběh Šlemrovy zubařské anabáze je však výrazně košatější a zaslouží si důkladný rozbor.
Za covidovou fasádou se totiž skrývají války, soudní spory, trestní oznámení a intriky na hraně podvodů. To vše v kulisách sporů mezi odlišnými světy finančních investorů a zubařského stavu. Výsledek? Chtělo by se říci, že čeští miliardáři dostali pořádně do zubů, když v ambiciózním podniku odepsali odhadem 200 milionů korun.
foto Tomáš Novák, týdeník Hrot
„Ano, mohu potvrdit, že projektu se už dále neúčastníme. Více to nechci a ani nemohu komentovat,“ uvedl pro Hrot Jakub Dyba, šéf investic R2G, bez dalších podrobností. Pro tým Oldřicha Šlemra byl příběh zubních ordinací vždy spíše noční můrou, o které se nechtěl příliš bavit. A platí to i po jejich odchodu.
Týdeník Hrot se tak musel pro detaily vydat za pamětníky, bývalými i současnými zaměstnanci, za poradci i dalšími zubařskými podnikateli, kteří projekt v určité fázi dobře poznali. Většina z nich má s dotyčnou firmou stále nějaký vztah, jiní mají údajně podepsané závazky mlčenlivosti, další jednoduše nechtějí rozdmýchávat vášně, a tak raději nemluví na jméno.
„Na tom projektu bylo špatně vlastně úplně všechno. Z principu není vlastně nic, co investoři mohli zubařům nabídnout, aby pro ně chtěli pracovat. Zubaři zase beze zbytku využili naivity a neznalosti investorů a prakticky je nehorázným způsobem okradli,“ nebere si servítky jeden z významných pražských lékařů, který měl k projektu blízko.
Ale vraťme se na úplný začátek. S myšlenkou budovat síť zubních ordinací přišel finančník Josef Trnka společně s kolegou Petrem Jarošem. Trnka od roku 2014 stojí v čele Brode Capital, investiční společnosti se sídlem v Lucembursku. Spojkou v oboru pro ně byl původně severočeský zubař Jiří Kadeřábek. Společně začali oslovovat vybrané lékaře a vymýšlet strukturu společného financování a provozu.
Zmiňovanou Skalku koupili v polovině roku 2016 zhruba za dvacet milionů korun. S tímto pilotním zařízením a velkou vizí pak začali shánět také další investory.
„Nikdy jsem přesně nepochopil, čí jsou to peníze. Říkali nám, že v tom jsou peníze nizozemských, lucemburských a německých lékařů. Ale co na tom bylo pravdy, nevím,“ říká jeden ze zubařů, který v nově vzniklé skupině několik let pracoval.
Na jaře 2017 se Trnkovi a spol. podařilo spojit s velkou rybou – nově vzniklým investičním rodinným vehiklem R2G průmyslníka Oldřicha Šlemra.
Kdo přesně R2G k zubařům a Trnkovi přivedl, není jasné. Některé dokumenty, do kterých měl Hrot možnost nahlédnout, přisuzují hlavní roli někdejšímu vrcholovému manažerovi České spořitelny Danielu Helerovi. Právě on Trnku dobře znal, neboť sám se pohybuje v investičních společnostech v Lucembursku, aktuálně třeba v rámci Czech Luxembourg Capital Fund Partners. Bankéř Heler do R2G nastoupil v roce 2016, ale skončil v něm ani ne po dvou letech, na konci roku 2017. Dnes Heler ale odmítá, že by se na projektu zubních klinik jakkoli podílel.
„Pan Trnka jako řada dalších investičních zprostředkovatelů oslovuje různé family officy či investory, a pokud vím, přinesl projekt i do relevantních útvarů R2G, takzvaných investičních příležitostí. Jejich vyhodnocováním či realizací jsem se nezabýval. Nespadaly do mé kompetence v R2G,“ uvedl Heler na otázky s tím, že v R2G měl na starosti primárně treasury a investice do likvidních cenných papírů na kapitálových trzích.
Ať už to bylo jakkoli, začala velká jízda tuzemskými zubními ordinacemi. Ještě v roce 2017 se přikoupilo za několik milionů Stomatologické centrum Jarov, také zubní ordinace v Ječné, Elite Dental a pražský Stomat. Jen za něj investoři zaplatili údajně osmdesát milionů korun. Rok nato přišla ještě Odus Medica, Dentpro, Vitaldent a Erpet Medical. Ke konci roku 2018 měli investoři v čele s R2G nainvestováno v zubních ordinacích přes 300 milionů korun.
Mimo účetnictví
Ve stejné době ale lidem v Martinickém paláci na Pražském hradě (sídlo R2G) začalo být jasné, že něco nehraje. Prodejní ceny jednotlivých zubařských praxí se rychle ukázaly jako přemrštěné. Prezentované zisky zkreslovaly položky „mimo účetnictví“, které nebylo možné přenést do nově budované korporátní organizace. Extrémně vztahový byznys, kde se platí většinou cash, mnohdy bez účasti zdravotních pojišťoven, se začal investorům rozpadat pod rukama.
Po očištění účetních dat se ukázalo, že za zubařské společnosti často zaplatili až šestnáctinásobek provozního zisku před odpisy (EBITDA), přičemž původní kalkulace jim naznačovala zhruba polovinu.
„Všichni vidí, že zubaři krásně vydělávají. A tak by chtěli taky. A oni opravdu moc pěkně vydělávají, ale jen pro sebe. Když si zubaře koupíte, těžko bude vydělávat vám, nemá k tomu žádnou motivaci. Když z něj začnete dělat dělníka ve fabrice, prostě vám odejde přes ulici a máte jen bezcenné křeslo s ordinací,“ popisuje další zkušený zubař na trhu.
„Je to, jako byste chtěli zaměstnat akademického malíře,“ přirovná své řemeslo jiný muž s bílým pláštěm, který to chvíli v Czech Dental Holdingu také zkoušel, dnes ale pracuje sám na sebe v okrajové části Prahy.
A tak na začátku roku 2019 již začala mezi R2G a Trnkou otevřená válka. O Velikonocích ve vedení firmy skončil jak Trnka, tak jeho medicínská pravá ruka Kadeřábek. Právní bitvy se také rozhořely na úrovni lucemburských firem Brode. Zde ale Trnka své pozice uhájil, ve správcovské společnosti Brode Capital Partners totiž držel většinový podíl, a tak jej advokáti najatí R2G nemohli zcela vytlačit, ačkoli ovládali většinu spravovaného fondu Brode Capital S.C.A. SICAV. R2G v něm mělo zdaleka nejvíce peněz, ale vstup do fondu si příliš dobře nepojistilo. Trnky se vlastně nikdy pořádně nezbavilo.
R2G si kromě jiného údajně nechalo zpracovat také hloubkový audit, který popisoval role jednotlivých klíčových figur – od Daniela Helera a Josefa Trnky po Jiřího Kadeřábka a další.
Na samotný zdravotnický Czech Dental Holding nastoupil krizový management v čele s někdejším manažerem Penty a Hartenberg Capital Františkem Treglerem a nedávno zesnulým krizovým manažerem Radkem Klimentem.
Jejich tým začal nemilosrdně osekávat prvky šedé ekonomiky v ordinacích, rozdávat výpovědi a také podávat trestní oznámení a žaloby. Některé ordinace zavřel a prodal. Třeba zmiňovaná budova na Skalce dnes patří realitní skupině PSN.
Firmy tím sice účetně a právně vyčistil, ale zároveň přidusil; část lékařů raději odešla, nechtěla se přizpůsobovat a podřizovat standardním pracovněprávním vztahům, hygienickým normám a také korporátnějšímu přístupu.
Do toho firmu na jaře 2020, stejně jako všechny, zasáhl covid a provozní problémy se tím jen vystupňovaly. Do konce roku 2020 měla skupina R2G naplánovaný exit. Osloveno bylo několik firem, ale jednání zdárně nedopadla. Kolem projektu totiž stále panovala řada nejistot. O pandemii koronaviru ani nemluvě.
„Neviděli jsme v tom žádnou naši přidanou hodnotu. Něco jiného je dělat síť IVF klinik, něco jiného ze zubařů. Primář z IVF má sakra těžké, aby odešel přes ulici a založil si vlastní reprodukční kliniku. To by potřeboval kapitál jako hrom. Navíc nové smlouvy s pojišťovnami. Všechno. Zubař, zvláště v Praze, nepotřebuje vlastně nic,“ dodává další lékařský podnikatel, který si projekt v určité fázi analyzoval.
Někdejší finanční ředitel skupiny Penta Investments Tregler se nakonec dostal sám do nemilosti R2G a po roce a půl v Czech Dental Holdingu skončil. Dodnes se kvůli odlišným názorům na projekt Tregler s vedením R2G v čele s Jakubem Dybou a právníkem Michalem Smrekem údajně příliš nepřátelí.
„Vzhledem k mlčenlivosti nemohu komentovat detaily projektu. Každopádně vždy, když investor vstoupí do projektu bez řádného nebo žádného due diligence, tak je zaděláno na problém. Tím více v tak specifickém a cash byznysu, jako jsou zubní ordinace. Svým klientům nedoporučujeme kupovat firmy naslepo,“ říká ale bez dalších podrobností Tregler, který aktuálně působí jako nezávislý konzultant pod hlavičkou FMA Partners.
Tichý odchod
Několik měsíců po jeho konci v Czech Dental Holdingu každopádně přišel exit R2G. Tiše a bez jakýchkoli podrobností. V reálu to byl spíše vynucený útěk. R2G se už nechtělo zabývat spory s Trnkou, neuchopitelnými zubaři a jejich byznysem. Z fondu Brode, který vlastní ještě realitní projekty v Brně, podle všeho úplně vycouvalo. Jen není jasné, za jakých podmínek.
Investiční manažer Josef Trnka svou pozici v lucemburských strukturách ustál, nadále vystupuje jako hlavní šéf Brode Capital a vedení Czech Dental Holdingu převzali z jeho pokynů noví lidé. Jedenáctého října zmizel Jakub Dyba z orgánů zubařské skupiny a nahradil jej například lékař Stanislav Kusý. Ten na sebe před lety upoutal pozornost výstavbou kliniky v Zambii, na kterou získal dotaci v desítkách milionů korun od státu. Deník MF Dnes v roce 2009 uvedl, že Kusý se k dotaci dostal jakožto blízký spolupracovník někdejšího senátora a šéfa vrchlabské nemocnice Vladimíra Drymla. Ministerstvo zdravotnictví chtělo později peníze vrátit.
Co od té doby Kusý dělal, jak se dostal k Trnkovi a jeho zubařskému holdingu a jaké plány s ním má, není jasné. Stejně tak není jasné, kdo jsou v tuto chvíli skuteční investoři v Brode Capital, a tedy i faktičtí majitelé zubních ordinací. Kusý ani Trnka na opakované dotazy Hrotu nereagovali.
„Pan Kusý se prý zaměstnancům představil jako nový šéf i spolumajitel. Zároveň se hovoří o tom, že v tom mají mít peníze nějací čeští sportovci, snad i bývalí fotbaloví reprezentanti, ale kdo ví,“ spekuluje další bývalý pracovník holdingu.
Podle Romana Šmuclera, prezidenta České stomatologické komory, zubaře a také majitele velké soukromé kliniky Asklepion, je řetězení zubních praxí tenkým ledem už z principu.
„V řadě zemí to možné nikdy nebylo a v některých to zakázali v posledních letech. Důvodem je, že celá ambulantní medicína je postavená na důvěře v lékaře, který je s praxí a s pacientem existenčně svázán. Lékaři mohou být různí, ale pověst mají jen jednu, a tím to pro ně v dané zemi skoro skončí,“ zamýšlí se Šmucler.
„V Česku je bizár. Povolilo se to a nikdo neřešil jakákoli pravidla kromě vysloveně formálních. Pacient nikoho nezajímá. Od chvíle, kdy jsem nastoupil do Komory, kontrolujeme odborné zástupce, kteří by měli odpovídat za odbornou úroveň. No, nezřídka to byl velmi nemocný lékař někde v LDN z docela jiného města za tisíc korun měsíčně,“ dodává Šmucler. Ale to už jsou podle něj ojedinělé případy, kterých ubývá.
„Přestává se to dít a s tím začíná mnoho praxí krachovat. Když tam přijde profesionál, obvykle ve dveřích uteče, je hrůza, co vidí – lékaři ‚bez papírů‘, nepořádek v odborných věcech a celému tomu šéfuje nějaký namyšlený člověk, který nemá elementární znalosti z oboru, jen chce rychle zbohatnout,“ nešetří některé své kolegy Šmucler. Přímo k Czech Dental Holdingu se příliš vyjadřovat nechce.
„Skoupili praxe, které byly známé tím, že je vede specifická výrazná osobnost. Bez ní je praxe skoro bezcenná nebo třeba třetinová. No a to se jim nakonec stalo,“ uzavírá Šmucler.
Manažeři R2G na tyto „specifické výrazné osobnosti“ asi jen tak nezapomenou. Je vůbec otázka, jestli si po této hořké zkušenosti ještě někdo troufne konsolidovat byznys, kde vládne bílý plášť, vrtačka a platba na dřevo.