Jak „vycukat“ Kreml: Ukrajinci ničí ruské cíle v noci

Příprava Kyjeva na protiofenzivu je v plném proudu. Ukrajinci ničí pomocí dronů desítky vojenských cílů v Rusku.

Jak „vycukat“ Kreml: Ukrajinci ničí ruské cíle v noci
ilustrační foto | Shutterstock.com

Neustále omílaná hrozba protiukrajinské ofenzivy už musí ruským vojákům brnkat na nervy. Ukrajinci navíc nejen mluví, ale také už provádějí přípravnou fázi na útok. Ničí v ruském týle vojenské cíle, jako jsou skladiště pohonných hmot nebo přímo tanky a další těžkou vojenskou techniku. Nejčastěji pomocí bezpilotních letounů v nočních hodinách.

Prozradil to v deníku The Guardian plukovník speciálních sil Roman Kostenko, jenž velí jedné z jednotek, které používají drony. Jeho jednotka už zničila desítky ruských vojenských cílů.

Jedná se o noční mise a většinou k nim dochází v blízkosti frontové linie. Ta je velmi dlouhá, měří 1450 kilometrů. Pro ruské jednotky to znamená téměř neřešitelný úkol, aby dokázaly reagovat na ukrajinské protiúdery, které mohou přijít na řadě různých míst. 

Ofenziva bude spíše postupná

Kostenko tvrdí, že by ukrajinská ofenziva měla být chápána spíše jako postupná kampaň během následujících jarních i letních měsíců. Příprava ale už nyní probíhá právě prostřednictvím útoků vojenských dronů. Ukrajinci se soustřeďují na ničení skladů zbraní, munice a pohonných hmot. 

Druhá fáze přípravy má likvidovat velitelská a řídicí centra, aby odřízla od velení jednotlivé vojenské jednotky přímo na frontové linii. „To už se asi také děje,“ připustil tajemně. „Naše armáda nepostoupí, dokud nebudou dokončeny tyto přípravné práce. Nemůžeme vyhrát, pokud mají (Rusové) velké množství munice a zdrojů,“ vysvětlil. Že se daří ničit velitelská stanoviště, dokládá i přiznání ruského ministerstva obrany, že armáda přišla v okolí Bachmutu o dva plukovníky.

Kyjev samozřejmě hraje i dezinformační hru s Moskvou a pouští různé informace o tom, kde by mohlo dojít k úderu na ruské jednotky. To mezi Rusy vyvolává paniku a strach.

Na druhou stranu ukrajinští politici i vojenští představitelé varují Západ před vysokým očekáváním, že se podaří ruské jednotky kompletně vytlačit z ukrajinského území. Samotný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varuje před tím, že by špatně připravená a uspěchaná protiofenziva stála příliš mnoho životů ukrajinských vojáků.

I proto podnikl cestu po evropských metropolích (Řím, Berlín, Paříž, Londýn), aby získal příslib další vojenské pomoci. Německo například slíbilo obří balík pomoci ve výši 2,7 miliardy eur (64 miliard korun) včetně dalších tanků, bojových vozidel pěchoty, protileteckých systémů, dronů a munice. 

Jednotka Perun a drony Baba Jaga

Kostenko vede jednotku, která si říká Perun podle slovanského boha bouře, hromu a blesku. Vojáci si vyrábějí vlastní kvadrokoptéry, které dokážou proniknout ruskými systémy protivzdušné obrany. Dronům, jež jsou pro Rusy „neviditelné“, dali přezdívku Baba Jaga. Většina misí je podle jednotky úspěšná. Poměrně laciné drony vybavené granáty umějí vyřadit tanky v hodnotě několika milionů dolarů. 

Ukrajinské plány na ofenzivu na východě a jihu země zná podle náčelníka ukrajinské armády, generála Valerije Zalužného, jen několik lidí. Kostenko ale prozradil, že překročení Dněpru v Chersonské oblasti je příliš riskantní a stálo by velké množství ukrajinských životů, protože by se vojáci i technika stali snadným terčem pro ruské dělostřelectvo.

Ukrajinský šéf chersonské regionální vojenské správy Oleksandr Prokudin uvedl, že Kreml už vzdal plány na dobývání dalšího ukrajinského území a spíše se snaží okupované regiony ubránit. „Rusové se snaží bránit oblasti, které už ukradli. Nejdou vpřed, stojí a umírají,“ řekl. 

Výhodu spatřuje i v tom, že Chersonská oblast ani Záporoží neprošly výraznější rusifikací a dá se počítat s tím, že ukrajinské jednotky bude během postupu podporovat místní obyvatelstvo. Totéž platí i pro Krymský poloostrov, dodal Prokudin. Podle ukrajinského ministerstva obrany od začátku války už padlo téměř 200 tisíc Rusů.