Inspektoři se chystají na dvojí kvalitu potravin. Poslancům navzdory

Sněmovna doposud neimplementovala evropskou směrnici zakazující uvádět na trh stejně nazvané potraviny rozdílné kvality. Potravinářská inspekce se přesto připravuje na kontroly.

Inspektoři se chystají na dvojí kvalitu potravin. Poslancům navzdory
ilustrační foto | Shutterstock.com

Poslanci ANO a SPD vyvinuli nesmírné úsilí, aby do novely zákona o potravinách prosadili povinný podíl českého jídla v marketech. Ten by měl začít na 55 procentech a postupně narůst až na 73 procent. To podle kritiků povede k výraznému omezení nabídky a zdražení potravin, například uzenin nebo ovoce a zeleniny. 

Snaha ANO a SPD má však na spotřebitele ještě další negativní efekt. Kontroverzní návrh způsobil další průtahy v projednávání už tak opožděné novely, která mimo jiné zakazuje takzvanou dvojí kvalitu. 

Četné spotřebitelské testy v minulosti prokázaly, že zboží prodávané pod stejnou značkou v různých evropských zemích není vždy úplně identické. Neplatí sice, že východnější země dostávají vždy horší kvalitu, a debaty se často vedou i o tom, co horší kvalita vůbec je, nicméně zákazník nemá bez detailního studia složení šanci rozpoznat, že si ve stejném obalu a pod stejným názvem kupuje jiný produkt. Známý je třeba případ Coca-Coly, která je v Česku a dalších východních zemích slazená glukózo-fruktózovým sirupem, ale například v Německu cukrem.

Právě Česká republika proto v minulosti proti nešvaru na evropské úrovni ostře bojovala. Evropská směrnice, která dvojí kvalitu zakazuje, vešla nakonec v platnost v listopadu 2019. A podle původních plánů měla už v prosinci téhož roku začít platit i navržená novela zákona o potravinách, která by ji výslovně zakázala i v české legislativě. Neidentické výrobky by tak měly být v budoucnu snadno rozpoznatelné třeba odlišnou barvou obalu, grafikou nebo dodatečným textem jednoznačně odlišujícím jednu verzi výrobku od druhé. Po roce a půl projednávání ve sněmovně se však novela zatím dostala jen do třetího čtení. 

Inspektoři uzavřeli smlouvu s laboratoří

Na zákaz dvojí kvality se nicméně i tak už připravuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Ta už v březnu zveřejnila metodiku, podle které by se kontroloři měli řídit. Nyní uzavřela s mezinárodní sítí laboratoří Eurofins rámcovou smlouvu o odběrech vzorků potravin kvůli kontrole dvojí kvality. „Uzavření smlouvy se společností Eurofins SZPI umožní získat vzorky potravin s podezřením na dvojí kvalitu, tedy klamavou obchodní praktiku, která spočívá v uvádění odlišných potravin stejné značky na trh v různých zemích Evropské unie,“ vysvětlil tiskový referent SZPI Marek Bártík. Kontrakt o hodnotě 227 tisíc korun je uzavřen do konce roku 2021. 

Podle Bártíka vychází inspekce právě z evropského předpisu. Je to tak poprvé, co se české úřady chystají na tento problém zaměřit. Dosavadní průzkumy vycházely z iniciativ spotřebitelských sdružení, jednotlivých politiků nebo Evropské komise. Jelikož praxe nebyla doposud oficiálně zakázána, znamenaly sice výsledky pro výrobce negativní zviditelnění, ovšem žádný finanční postih. V budoucnu by mohl činit až 50 milionů korun.