Tchajwanské firmy zvažují stěhování kvůli nebezpečí čínského útoku

Snaha zabezpečit dodavatelské řetězce nutí výrobce vytvářet záložní vedení mimo vojenský dosah Pekingu.

Snaha zabezpečit dodavatelské řetězce nutí výrobce vytvářet záložní vedení mimo vojenský dosah Pekingu.

Celý článek
0

Americké komerční drony ve válce proti Rusům nefungují. Musí se předělat

Malé drony od startupových firem ze Silicon Valley zatím neprokázaly úspěšnost na ukrajinsko-ruské frontě. Americké firmy přiznávají, že se musí předělat, aby mohly být použity v bojích.

Malé drony od startupových firem ze Silicon Valley zatím neprokázaly úspěšnost na ukrajinsko-ruské frontě. Americké firmy přiznávají, že se musí předělat, aby mohly být použity v bojích.

Celý článek
0

Apple potřebuje další „velkou věc“. Zachrání ho roboti a chytrá domácnost?

Apple se s největší pravděpodobností hodlá vrátit ke konceptu chytré domácnosti. V současné době proto pracuje nejen na odlehčených ovládacích tabletech iPad, ale údajně se zabývá i návrhy různých typů robotů.

Apple se s největší pravděpodobností hodlá vrátit ke konceptu chytré domácnosti. V současné době proto pracuje nejen na odlehčených ovládacích tabletech iPad, ale údajně se zabývá i návrhy různých typů robotů.

Celý článek
0

Historie se opakuje. Covidové testování je zpátky

Pandemie covidu-19 opět nabírá na síle. Laboratoře a testovací místa už posilují kapacity

Historie se opakuje. Covidové testování je zpátky
Na nové varianty koronaviru jsou klasické antigenní testy krátké. Experti proto doporučují absolvovat důkladnější PCR testy. | foto Michal Čížek, týdeník HROT

Mělo to být klidné léto, během něhož jsme se měli připravovat na očekávané zhoršení epidemické situace s covidem-19 na podzim. Vše ale změnily razantně se šířící nové varianty mutace omikron s názvy BA.4 a BA.5. V České republice již zcela dominují. Podle dat Státního zdravotního ústavu tvoří jejich podíl už přes 90 procent nákaz. Denně přibývají tisíce nakažených a více než stovka hospitalizovaných. Intenzita „letní vlny“ probudila i dosud převážně pasivního ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). Ten jedná s pojišťovnami, zda nevrátit do hry testování proplácené z veřejného zdravotního pojištění všem pojištěncům, kteří mají nějaké příznaky covidu.

Nyní totiž na PCR test proplácený pojišťovnou mají nárok pouze indikovaní pacienti, tedy ti, kterým napíše žádanku lékař. Praktický lékař testování zpravidla žádá u rizikových pacientů, tedy těch, u nichž by nákaza mohla způsobit závažné zdravotní obtíže. Zbytek populace si musí testy, jejichž cena se pohybuje kolem 800 korun, hradit sám.

„Vše se musí samozřejmě propočítat. Možná přijdeme na to, že by to mohlo zdravotnickému systému dokonce ušetřit peníze, protože ten, který by měl test negativní, byť má příznaky, by zjistil, že má pravděpodobně nachlazení, a léčil by to standardně,“ řekl ministr Válek.

Takový pacient by si jen v případě potřeby koupil volně prodejné léky, a nemusel tak zatěžovat zdravotnický systém, který je již dnes zaměstnán vzrůstajícím počtem hospitalizovaných a rovněž napjatý v důsledku dovolených personálu.

Přibývá pozitivních

Bez ohledu na konečné rozhodnutí ministra však zdravotnické organizace opět rozšiřují kapacity testovacích míst. Buď formou prodloužení provozní doby, případně jsou znovu otevřena ta testovací místa, která se před létem pro nepotřebnost uzavřela. „Nárůst počtu pacientů rozhodně očekáváme, a to i z důvodu letní sezony, která je typická pro setkávání lidí a cestování. Jak rychle budou počty nákaz narůstat, si vůbec netroufáme odhadovat. Jsme ale schopni znovu otevřít odběrová pracoviště sloužící výhradně pro vyšetření onemocnění covid-19, a to v řádu týdnů,“ řekla Hrotu Kateřina Bílly Danyšová, ředitelka sítě laboratoří Synlab.

Na nápor se připravují i u největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče, v síti klinik EUC. „Už od začátku pandemie víme, že není dobré dělat ukvapená rozhodnutí. Proto jsme na jaře letošního roku, kdy zájem o testování razantně poklesl, neuzavírali odběrová místa, pouze jsme omezili provozní dobu na nutné minimum,“ říká Eva Pánová, mluvčí EUC.

Zaměstnanci potřební k testování tak byli dočasně využiti na jiných odděleních klinik a nyní se vracejí na původní testovací pracoviště a do laboratoří. „Pokud dojde k dramatickému nárůstu, budeme jednat operativně – prodloužíme opět provozní dobu našich odběrových míst a využijeme další stávající zaměstnance či brigádníky z řad mediků,“ přibližuje Pánová.

Antigeny nedávají smysl

V EUC i v Synlabu pozorují výrazný vzestup počtu i podílu pozitivních výsledků testů, a to napříč republikou. Ten, kdo chce mít ohledně nákazy jistotu, by měl využít spíše laboratorně vyhodnocovaných PCR testů. V případě nových variant omikronu BA.4 a BA.5 totiž dříve hojně používané antigenní testy do značné míry postrádají smysl. „Jsou vhodné pouze pro osoby s vysokou virovou náloží. U bezpříznakových pacientů je citlivost testu velmi nízká, může se pohybovat i jen kolem 35 procent,“ sdělila Bílly Danyšová ze Synlabu.

Ministr Válek se zatím drží své předvolební rétoriky, tedy že nechce zavádět plošná restriktivní opatření. Po kritice sněmovní opozice, že proti současné vlně covidu-19 nic nedělá, však alespoň narychlo schválil možnost čtvrté dávky očkování. „Velmi důrazně ji doporučujeme,“ řekl politik. Aplikovat si ji mají nechat zejména lidé starší 60 let, s vážnými onemocněními či po transplantacích.

Očkovat čtvrtou dávkou se začalo v pondělí 18. 7., ale zatím o to příliš velký zájem není. Plno měli v prvních dnech pouze očkovací místa v Praze, jinde je klid. „Chodí jen jednotlivci, žádné davy,“ uvedla Petra Petlachová, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava. Obdobně se vyjádřil personál FN Brno či českobudějovické nemocnice.

Ministerstvo zdravotnictví mezitím vypsalo tendr na zpracování mediální kampaně na podporu očkování. Ze státního rozpočtu na ni půjde 38 mi­lionů korun.