Glosa: Skuteční politici jednají, Babiš jen žvaní a pak si letí na fotbal

Zatímco Babiš si ve VIP letadle odletěl do Albánie na fotbal, ministr zahraničí Lipavský skutečně „dělal něco pro lidi“.

Glosa: Skuteční politici jednají, Babiš jen žvaní a pak si letí na fotbal
Andrej Babiš | foto Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Mezi diváky, kteří v Tiraně viděli nelichotivou porážku české fotbalové reprezentace s výběrem Albánie, byl také expremiér Andrej Babiš (ANO). Byl to další díl jeho seriálu o nekonečné předvolební kampani. 

Když se může na nějaké akci ukázat a pochlubit se tím, jde všechno stranou – třeba i jeho poslanecká práce v dolní komoře parlamentu (i když se Babiš nepochybně bude vymlouvat, že jeho cesta byla pracovní, protože se sešel se svým „přítelem“, albánským premiérem Edim Ramou).

Ale Babišova albánsko-fotbalová mise má ještě jeden výrazný moment. Někdejší ministerský předseda tam totiž letěl soukromým tryskáčem. A tento tryskáč patří společnosti UG JET, která je součástí firmy Smartwings, jejímž majitelem je další Babišův přítel Jiří Šimáně.

V této souvislosti je zapotřebí připomenout, jak Babiš vehementně ve Sněmovně prosazoval, aby právě Smartwings letěly pro české občany do Izraele. Z Babiše se v tu chvíli stal takový „parlamentní influencer“ nabízející služby soukromé firmy.

Jenže zatímco expremiér nadával ministru Janu Lipavskému (Piráti), že nedělá nic pro české lidi v Izraeli, ten už byl na Blízkém východě a nakládal první české pasažéry do vládního speciálu. Lipavský byl přitom vůbec prvním zahraničním politikem, který po teroristickém útoku Hamásu navštívil Izrael. 

Pro Českou republiku, pro její nadstandardní vztahy s Izraelem i její mezinárodní prestiž tak Lipavský udělal asi tak milionkrát více než Babiš, který si ve VIP letounu odletěl do Albánie na fotbal.