představa umělé inteligenci o spokojeném důchodci z Evropy

představa umělé inteligenci o spokojeném důchodci z Evropy

vytvořeno v Dall-e/prompt Hrot24.cz

Evropský důchod má získat novou podobu. Finax navrhuje balík legislativních změn, aby byl dostupnější

Evropská komise plánuje předložit nový návrh legislativy k celoevropskému osobnímu důchodovému produktu (tzv. PEPP). Tento produkt představuje formu investování podle pravidel EU, doplňující státní důchodové systémy. Společnost Finax, která je prvním a největším poskytovatelem tohoto produktu na Slovensku a v okolních zemích, upozorňuje na nevyužitý potenciál PEPP a přichází s balíkem návrhů legislativních změn.

Cílem těchto změn je zvýšit dostupnost PEPP mezi spořiteli i poskytovateli. Jedním z návrhů je i myšlenka využití úspor jako zajištění hypotéky, což by výrazně zvýšilo atraktivitu PEPP na trhu.

Jde především o deregulaci, větší zapojení zaměstnavatelů, redefinici modelu poplatků a sladění s národními důchodovými produkty. Ke změnám v dosavadní legislativě upravující PEPP má dojít na základě doporučení Evropského orgánu pro dohled nad pojišťovnictvím a zaměstnaneckými důchodovými systémy (EIOPA).

Na tuto situaci reaguje největší poskytovatel evropského důchodu v EU, který čerpá ze svých zkušeností a know-how a přináší Evropské komisi řadu doporučení.

„Potenciál evropského důchodu jako nástroje finančního zajištění na stáří je stále nedostatečně využíván a je načase ho reformovat. V současnosti existuje řada překážek, které brzdí jeho rozvoj, a které lze efektivně řešit v rámci chystaných legislativních změn. Jedná se zejména o nadměrnou regulaci právních, daňových i distribučních bariér, a také přísné limity, které brání jeho masovému rozšíření. Pro odvrácení společenských a hospodářských důsledků stárnutí populace nejen v Česku, ale i v celé Evropě, je jeho reforma nezbytná. Je čas na PEPP 2.0,“ uvádí pro Hrot24 Juraj Hrbatý, CEO společnosti Finax, který považuje evropský důchod za jeden z nejperspektivnějších finančních produktů EU.

Evoluce současného PEPP je v zájmu EU

V současné podobě nemůže PEPP podle Hrbatého naplnit svůj hlavní cíl, kterým je stát se univerzálním produktem pro dobrovolné důchodové spoření v celé Evropě. Důvodem je kromě přísné regulace také jeho složitost a nedostatek flexibility.

Finax proto apeluje na evropské instituce, aby přinesly novou dynamiku do PEPP a obnovily původní vizi moderního, dostupného a konkurenceschopného důchodového produktu pro všechny občany EU. Není přitom nutná revoluce, postačí rozumná evoluce.

Při zavádění PEPP vzala EU v úvahu generační změny mezi investory. Budoucí důchodci často mění zaměstnání i zemi, nepracují na plný úvazek a chtějí mít finanční produkty dostupné ve svých počítačích a smartphonech.

PEPP těmto potřebám vyhovuje – je automatizovaný a příspěvky jsou investovány do globálních ETF portfolií. Finax aktuálně eviduje mírný zájem o nadnárodní PEPP ze strany poptávky a nabídky.

Redefinice modelu poplatků zvýší počet poskytovatelů

Poskytovatelé si u tzv. základního PEPP produktu nemohou účtovat roční poplatek přesahující jedno procento hodnoty spravovaného majetku (včetně distribuce, poradenství a správy).

Finax upozorňuje na to, že nízký ziskový limit odrazuje potenciální poskytovatele. Výsledkem jsou nízké investice do distribučních kanálů nebo do vzdělávání trhu.

„PEPP potřebuje demokratizaci a otevření trhu pro nové poskytovatele. Obchodní model Finaxu je postaven na nízkých optimalizovaných nákladech pod jedno procento (v evropském důchodu je poplatek 0,6 procenta + DPH), což ale pro tradiční instituce nemusí být udržitelné. Řešením by mohlo být zavedení vyššího dočasného poplatku během úvodní fáze produktu, který by pomohl s vybudováním trhu. Z dlouhodobého hlediska však musí být poplatkový model konkurenceschopný a výhodný pro spořitele,“ vysvětluje Hrbatý.

Podpora povědomí zvýší počet spořitelů

Klíčovou výzvou je podle Finaxu i nízké povědomí o tomto produktu, což je způsobeno i omezeními v distribuci a marketingu. Budoucích důchodců je málo a neinvestují, a to přesto, že PEPP je pro spotřebitele velmi výhodný. Podle údajů Finaxu dosáhla jeho základní strategie v roce 2024 výnos téměř 19 % po odečtení poplatků.

„Demografické trendy v příštích desetiletích budou čím dál více zatěžovat budoucí důchodce. PEPP by se proto měl stát pilířem moderního důchodového systému v Evropě. Za správných podmínek a s informačními kampaněmi se může evropské důchodové schéma stát skutečnou alternativou pro každého občana EU. Bez ohledu na zemi musíme podporovat zájem o dlouhodobé spoření. Jde o společenskou a vzdělávací výzvu,“ doplňuje pro Hrot24 Hrbatý.

V zemích, jako je například Polsko, je PEPP považován za rovnocenný místním důchodovým produktům a jeho popularita je až devětkrát vyšší. Polský PEPP totiž nabízí obdobné daňové úlevy a limity příspěvků jako lokální produkt – individuální důchodový účet.

Navzdory doporučení Evropské komise, která naznačují, že členské státy by měly poskytnout PEPP stejné daňové výhody jako domácím produktům, to zatím na úrovni EU není běžnou praxí. Finax zdůrazňuje, že z přeshraniční adopce PEPP by profitovali jak občané, tak ekonomika – například tím, že by prostředky z PEPP směřovaly do private equity a podpořily tak investice do evropské infrastruktury.

Společnost zároveň vyjadřuje plnou připravenost ke spolupráci s Evropskou komisí, EIOPA a národními regulátory a nabízí své zkušenosti pro implementaci PEPP ve všech 27 členských státech EU.