Vylepšený booster proti covidu? EU posuzuje posilující vakcínu účinnou i na omikron

Vakcína na covid-19 zaměřená speciálně na posílení imunity po již dokončeném očkování a účinná i proti pozdějším variantám koronaviru. Takový produkt slibuje španělská farmaceutická firma HIPRA Human Health.

Vylepšený booster proti covidu? EU posuzuje posilující vakcínu účinnou i na omikron
ilustrační foto | foto Profimedia.cz

Výrobce již zaslal Evropské lékové agentuře podklady nutné k průběžné kontrole vakcíny. „Klinické studie porovnávaly imunitní odpověď na vakcínu (měřenou hladinou protilátek proti SARS-CoV-2) s imunitní odpovědí pozorovanou u mRNA vakcíny Comirnaty (Pfizer). Předběžné výsledky naznačují, že imunitní odpověď navozená očkováním vakcínou Covid-19 Vaccine HIPRA může dostatečně chránit před onemocněním covid-19, včetně toho způsobeného novými variantami viru SARS-Cov-2, jako je omikron,“ uvedla agentura v tiskové zprávě.

Vakcína je prozatímně výrobcem pojmenována jako PHH-1V.

Představená vakcína je odlišná od těch, které se již v současnosti aplikují. Její tvůrci reagovali na doporučení některých odborníků, podle nichž je vhodné třetí a další dávky očkování, určené jako posilující, kombinovat a nevyužívat jen ty od jednoho výrobce. Je tedy speciálně vyvinutá jako booster a nebude využívána v rámci základního očkovacího schématu pro dosud neočkované.

Evropská léková agentura nyní vyhodnocuje informace od výrobce. V této fázi se sleduje a hodnotí kvalita, bezpečnost a účinnost vakcíny. Stejně jako předchozí vakcíny proti covidu-19 i tuto odborníci posuzují ve zkráceném režimu.

Žádný předpoklad schválení však EMA neuvedla s tím, že „dále bude v této věci informovat, až bude předložena formální žádost o registraci vakcíny“.

Španělé však věří, že zelenou by mohli dostat ještě do konce letošního roku. Ještě letos proto mají připravenu výrobní kapacitu pro 600 milionů dávek. Firma předpokládá, že v roce 2023 bude schopna toto číslo zdvojnásobit.