Další komplikace k novostavbám: poplatek za připojení k elektrické síti vzroste o čtvrtinu

Energetický regulační úřad plánuje zvýšit sazby za připojení. U novostavby rodinného domu to může znamenat několik tisíc korun navíc.

Další komplikace k novostavbám: poplatek za připojení k elektrické síti vzroste o čtvrtinu
ilustrační foto | Tomáš Novák, týdeník Hrot

Ceny energií letí prudce nahoru a zákazníci si zcela jistě připlatí. Připlatí si však i ti, kteří elektřinu dnes třeba ještě ani neodebírají. Energetický regulační úřad (ERÚ) plánuje po patnácti letech zvýšit platby za připojení k elektrické síti. Vyplývá to z úpravy vyhlášky o připojení k elektrizační soustavě, kterou ERÚ poslal do připomínkového řízení.

Podle úřadu byla výše platby v minulosti nastavena tak, aby se na nákladech půl na půl podílel zájemce o připojení a provozovatel distribuční sítě či přenosové soustavy. Vzhledem k tomu, že sazby nebyly od roku 2006 změněny, však v posledních letech nesl v průměru 75 procent nákladů provozovatel. ERÚ proto chce zvýšit sazby zhruba o 25 procent.

Při stavbě průměrného rodinného domu s třífázovým připojením 3 x 20 A zaplatil doposud investor za připojení deset tisíc korun. Pokud vyhláška projde, bude to nově 12,6 tisíce. U rodinného domu s elektrickým vytápěním a připojením 3 x 32 A se náklady zvednou z šestnácti na více než dvacet tisíc korun. V absolutních částkách mnohem více vzrostou náklady velkoodběratelům, kteří se chtějí připojit k hladině vysokého napětí, nebo dokonce k přenosové soustavě. V posledním případě se zvyšuje poplatek z 200 na 250 tisíc za megawatt.

I u velkoodběratelů se však budou náklady pohybovat v obdobné relaci k celkovým nákladům jako u rodinných domů, a budou tedy představovat poměrně malou část celkové investice. To platí třeba i pro fotovoltaické elektrárny, jejichž rozvoj se v následujících letech očekává.

Podle ředitele Českého svazu zaměstnavatelů v energetice Richarda Vidličky tak nepředstavuje zvýšení poplatku zásadní náklad, který výrazně prodraží nové projekty. „Zdražení této částky o 25 procent je víceméně promítnutí průměrné inflace za posledních patnáct let a nezohledňuje vyšší náklady na připojení, a to zejména nárůst cen materiálu,“ říká Vidlička s tím, že poplatky nikdy nepokrývaly veškeré náklady na připojení a v devadesátých letech bylo obvyklé, že žadatel hradil šedesát procent. Od toho je současné nastavení dalece vzdálené a bude i po zvýšení sazeb.

Obdobně hodnotí zdražení energetický expert Jiří Gavor z poradenské společnosti ENA. Podle něj jsou sazby za připojení v České republice ve srovnání se západní Evropou poměrně nízké, v rámci zemí skupiny V4 naopak spíše vyšší. „Bude to mít dopad na nové stavby. Ale vzhledem k tomu, že ceny stavebních materiálů stoupají o sto dvě stě procent, dvacetiprocentní nárůst sazeb bych vnímal spíš jako jedno z mnoha zdražování,“ míní Gavor.