Co znamená, když Rus řekne špinavá bomba

Ahoj, tady Sergej. Sorry, že jsem se teď dlouho neozýval, měl jsem napilno. Hele, nevěřil bys, co jsou ti Ukrajinci za verbež. Chtějí u nás odpálit špinavou bombu. Cože, dokázat? Neblázni, je to jasný, vždyť to povídám. Tak ahoj a zase někdy!

Co znamená, když Rus řekne špinavá bomba
Jaderné zamoření, ilustrační foto | Shutterstock.com

Jestli ruský ministr obrany Sergej Šojgu mluvil se svými protějšky v Turecku, Francii, Británii a Spojených státech takto žoviál­ně, nevíme a také na tom moc nesejde. Důležité je, že na tato čtyři čísla skutečně minulý týden volal, aby kolegům sdělil onu novinu, že Ukrajinci chystají vyhodit do povětří kus Ruska (jemuž zbytek světa říká Ukrajina). Chtějí to udělat bombou, která široko daleko rozmetá radioaktivní sajrajt.

Aby ne. Ukrajinci už takhle vyráběli pod vedením CIA biologické zbraně; nasazovali proti ruským speciálně operačním bombardérům zkázonosné bojové husy; zmasakrovali si vlastní obyvatelstvo v Buči a leckde jinde; zatáhli do Ruska koronavirus a mnoho dalšího. A teď montují kousky uranu do špinavé bomby.

Proč ta šaráda? Nemusí jít ani tak o to, že by Rusové hledali omluvu pro nějaké obzvláštní svinstvo, jako je likvidace přehrady. Nejpravděpodobnější vysvětlení je to nejjednodušší: Putin si uvědomuje, že proti Ukrajině uspěje jen obtížně, dokud jeho branci budou bojovat proti americkým zbraním.

Ale ví také, že pokud se mu podaří držet území až do chvíle, kdy západní podpora Kyjevu ochabne, bude mít vyhráno. A tak pouští do světa zprávy o biologických zbraních, husách a špinavých bombách.

Nějací blbečci, kteří mu uvěří, se vždycky najdou – a s každým takovým blbečkem jeho naděje na úspěch stoupá.