Děti ohrožuje záhadný typ žloutenky. Původce nemoci dál neznámý

Po devastujícím covidu-19 a hojně medializovaných opičích neštovicích se Evropou šíří další zákeřné onemocnění. Vědci ani po několika týdnech od prvního případu netuší proč.

Děti ohrožuje záhadný typ žloutenky. Původce nemoci dál neznámý
Dosud neznámý typ žloutenky ohrožuje zejména ty nejmenší děti. | Shutterstock.com

Světem se dál šíří neznámý typ žloutenky, který postihuje zejména malé děti. „Postup šíření nákazy sledujeme s velkou pozorností,“ uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).

První případ byl zaznamenán již 5. dubna ve Velké Británii. V současnosti už ale WHO eviduje toto onemocnění ve 22 evropských zemích, diagnostikováno bylo i desítkám dětí v USA. Celkem postihlo přes 650 dětí, zejména velmi malých. Podle dostupných statistik již 38 pacientů muselo podstoupit transplantaci jater. Devět dětí nákaze podlehlo.

„V současné době bohužel není známa příčina vzniku onemocnění touto hepatitidou,“ uvedla WHO v aktualizovaném prohlášení z konce května. Žádné běžné viry, jež mohou způsobovat hepatitidu, totiž nebyly zjištěny. Není známa ani žádná souvislost s cestováním. Organizace kvůli riziku šíření na řešení problému vyčlenila speciální lékařský a vědecký tým.

Některé světové zpravodajské portály dávaly onemocnění do souvislosti s pandemií covidu-19. Ze 188 dětí se žloutenkou, které byly otestovány PCR testem, jich totiž celých dvanáct procent mělo zároveň covid. WHO však vyloučila souvislost mezi covidem-19 a novou žloutenkou, stejně tak odmítla souvislost s očkováním proti covidu-19. „Hypotézy související s vedlejšími účinky vakcín proti covidu aktuálně nepodporujeme, protože většina postižených dětí vakcíny proti covidu-19 nedostala,“ uvedla organizace.

V České republice zatím výskyt neznámé žloutenky potvrzen nebyl. Státní zdravotní ústav je ale obezřetný a lékařům doporučuje zaměřit se na děti s příznaky. „Hlavními klinickými příznaky u postižených jedinců jsou těžká akutní hepatitida s výrazně zvýšenými hladinami transamináz, často se projevující žloutenkou, které někdy předchází gastrointestinální symptomy včetně zvracení jakožto nápadného jevu vyskytujícího se u dětí do šestnácti let věku,“ sděluje úřad.

Server BBC napsal, že rodiče, praktičtí lékaři a další zdravotničtí pracovníci by si měli všímat příznaků žloutenky, žlutého nádechu kůže a dalších částí těla, který je nejsnáze patrný v očním bělmu. Mezi další příznaky hepatitidy u dětí patří tmavá moč, svědící pokožka, bolesti svalů a kloubů, vysoká teplota, neobvyklá únava, ztráta chuti k jídlu a bolest břicha.

Preventivní opatření odpovídají těm, která se využívají k předcházení běžným typům žloutenky. Jde zejména o důkladnou hygienu. „S ohledem na způsob přenosu u malých dětí doporučujeme dodržovat běžné hygienické́ postupy zahrnující pečlivou hygienu rukou a čištění a dezinfekci povrchů ve zdravotnických zařízeních a tam, kde se vyskytují menší děti,“ doporučuje lékařka Hana Cabrnochová, místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, ve vyjádření pro online magazín Proženy.cz.