ČEZ pomáhá stavět největší „zelený“ elektrolyzér světa

Drážďanská společnost Sunfire, ve které drží podíl polostátní společnost ČEZ, buduje v rotterdamském přístavu největší vysokoteplotní elektrolyzér na výrobu zeleného vodíku na světě

ČEZ pomáhá stavět největší „zelený“ elektrolyzér světa
ilustrační foto | Shutterstock.com

Zařízení o výkonu 2,6 megawattu bude vyrábět až šedesát kilogramů bezemisního plynu za hodinu. Produkce by však výhledově mohla vzrůst až na čtyřnásobek. Elektřinu nutnou pro výrobu vodíku získá z větrných parků v Severním moři, které s přístavem spojuje podvodní kabel. Instalace by měla být dokončena začátkem příštího roku. 

Elektrolyzér je součástí rozsáhlejšího projektu finského producenta udržitelných paliv Neste na rozšíření výrobních kapacit v největším evropském přístavu. Společnost v Rotterdamu investuje celkem 1,5 miliardy korun.

Tamní přístav má totiž ambici stát se největším hubem zeleného vodíku v Evropě. Počítá s tím, že do roku 2030 by mohl skrze vlastní výrobu i import zajistit až 4,6 milionu tun tohoto plynu ročně. To odpovídá zhruba čtvrtině odhadované spotřeby celé EU.

ČEZ vstoupil do Sunfiru skrze svůj investiční fond Inven Capital v roce 2015. Energetický startup se od té doby vyvinul v předního světového dodavatele elektrolyzérů. Na kontě má přes sedmdesát projektů v 24 zemích světa.