Petr Vaverka

Archiv

Budoucností fotovoltaiky je tenká, ohebná a průhledná fólie

Společnost Columbus Energy vyvíjí speciální perovskitové články, které mohou solární elektrárnu výrazně zlevnit a zefektivnit

Společnost Columbus Energy přišla na český trh na podzim loňského roku, kdy poptávka po fotovoltaice výrazně převyšovala kapacity stávajících dodavatelů. Přesto svým zákazníkům zajistila instalaci do třiceti dnů. Na český trh přináší řadu technologických vychytávek, díky kterým je fotovoltaika ještě bezpečnější a úspornější. Na další plány jsme se zeptali Petra Vaverky, člena dozorčí rady Columbus Energy.

Není překvapením, že nejvíce energie se vyrobí přes den, kdy elektřinu využívají hlavně zařízení se stálým odběrem. Domácnosti ale mají největší spotřebu ve večerních hodinách. Přestože je přebytky možné prodávat do sítě, mnohem úspornější je akumulovat elektřinu vyrobenou přes den do baterie. Naši klienti mohou ještě více ušetřit používáním aplikace PowerHouse, díky které mají neustálý přehled o výrobě, spotřebě a příkonu.

Fotovoltaika je velice bezpečná, pokud je kvalitně nainstalovaná a má správně zapojené a zaizolované elektrické části. Nebezpečí vznícení přichází hlavně při špatném zapojení konektorů DC části a krimpování kabelů s konektory nebo při nedostatečném utažení svorkovnic a šroubových spojů. Dalším nebezpečím je přetížení svorek či špatné oddělení požárních úseků.

Abychom předcházeli nejběžnějším poruchám, vyvinuli jsme vlastní instalační normu o devadesáti bodech, podle které každý systém kontrolujeme. Naši pracovníci ověří funkčnost všech komponentů, pevnost konstrukce či to, zda je správně zapojená veškerá kabeláž. Pro ochranu konektorů MC4 aplikujeme v rámci balíčku Columbus Safe krytky se samozhášecí páskou a mikrokapslemi naplněnými hasivem, které při teplotě přes 120 stupňů Celsia uvolňují plyn, jenž vytlačuje z prostoru hoření kyslík. Navíc u kabeláže používáme chrániče před UV zářením a tím předcházíme poruchám způsobeným špatným zaizolováním kabelů. Dalším důležitým aspektem je pravidelný servis a revize.

Fotovoltaika se neustále vyvíjí a posouvá. V blízké budoucnosti bude hrát stále významnější roli při snaze o co nejčistší způsob výroby energie. Možná ani nepůjde postavit nový dům bez fotovoltaické elektrárny. Na vývoji nové technologie, takzvaných perovskitů, nyní pracuje startup Saule Technologies, který je součástí skupiny Columbus Group. Jsou to v podstatě fólie, kterými bude možné pokrýt stávající panely a obnovit jejich výkon nebo je umístit přímo na střešní krytinu. Tato tenká a ohebná fólie může být i průhledná a lze ji instalovat třeba na okenní žaluzie. Její výroba bude výrazně levnější a efektivnější, proto je nyní tato technologie považována za budoucnost fotovoltaiky.

V letošním roce jsme si stanovili cíl v Česku instalovat pět set až tisíc solárních elektráren měsíčně. V současné době se věnujeme zejména instalacím na rodinné domy, a proto jsme se rozhodli založit divizi, která se bude věnovat výhradně firemním klientům. A do třetice můžu prozradit, že se naše působení rozšiřuje na Slovensko, kde zatím pomocí fotovoltaiky vyrábějí zhruba pětinu energie oproti Česku.