Bitcoin překonal magickou hranici 90 tisíc dolarů. I přes volatilitu na trzích potvrzuje odolnost
Hrot24, vygenerováno v Midjourney
Kryptoměny
Bitcoin překonal magickou hranici 90 tisíc dolarů. I přes volatilitu na trzích potvrzuje odolnost
Bitcoin navzdory propadu kryptotrhu po oznámení amerických cel potvrzuje svou odolnost a opět překonal hranici 90 tisíc dolarů. Díky institucionální adopci a jasnější regulaci sílí jeho význam v globálních financích.
Prvních pár měsíců roku 2025 bylo nejen pro kryptoměnové trhy značně turbulentních. Zpočátku roku se bitcoin na vlně optimismu po zvolení otevřeně pro-krypto prezidenta Donalda Trumpa vyšplhal na rekordních 109 356 dolarů, aby se po oznámení dovozních cel do USA krátce propadl na méně než 75 tisíc dolarů.
Letošní zásadní dění prozatím vyvrcholilo ve středu 2. dubna Trumpovým oznámením o zavedení plošných dovozních cel do USA. Na to reagovaly kryptotrhy prudkým snížením celkové tržní kapitalizace o více než 25 procent z lednových hodnot.
Následné odložení platnosti některých cel alespoň částečně stabilizovalo ekonomickou situaci a vedlo k růstu ceny bitcoinu až nad současných 90 tisíc dolarů (zhruba dva miliony korun), což je stále více než 30procentní nárůst oproti loňskému dubnu.
„Od začátku února klesla hodnota bitcoinu z přibližně 102 tisíc dolarů na minimum kolem 75 tisíc dolarů v první polovině dubna, což představuje pokles o více než 25 procent. Ačkoliv se jedná o značný propad, je potřeba vzít v potaz, že americký akciový index S&P 500 se za stejné období propadl o 20 procent. Aktuální pokles bitcoinu je tedy poměrově výrazně nižší než kdy dříve, například na konci prvního kvartálu roku 2020 tento akciový index odepsal kolem 30 procent a bitcoin téměř 60 procent,“ komentuje Roman Panuška, manažer fondu Dopamine Investments.
Mnoho analytiků si nyní klade otázku, co za dnešní zvýšenou odolností bitcoinu stojí. Petr Hotovec, hlavní analytik fondu p-hat, k tomu říká: „Bitcoin se od oznámení Trumpových cel z 2. dubna držel velmi dobře a odepsal jen zhruba 15 procent, propadl se tedy podobně jako americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq. Choval se jako klasické rizikové aktivum a ukázal svoji relativní sílu, když oproti akciovým indexům nastal jeho propad se zpožděním. Jako aktivum totiž vskutku dospěl a struktura jeho držitelů se výrazně změnila.“
Dle čtvrtletního reportu portálu CoinDesk ovlivňuje resilienci bitcoinu zásadní změna, která se na trhu kryptoměn odehrává. Dochází prý k stále silnějšímu osamostatnění bitcoinu od zbytku kryptotrhu, za čímž stojí především rostoucí institucionální adopce, jež jde ruku v ruce s jasnějším regulatorním prostředím.
Jedním z předních signálů, který to potvrzuje, je stabilně rostoucí dominance bitcoinu v celkové tržní kapitalizaci kryptoměn, která nyní činí téměř 64 procent a je nejvyšší od ledna 2021.
„V době zvýšené geopolitické a ekonomické nejistoty ukazuje bitcoin svou sílu jako uchovatel hodnoty. Zatímco tradiční trhy kolísají a některé měny ztrácejí důvěru, bitcoin si i přes drobné korekce vyšplhal zpět nad 90 tisíc dolarů. To je důkazem důvěry investorů a jeho rostoucího postavení v globálních financích,“ komentuje František Vinopal, předseda České kryptoměnové asociace.
Za jasnějšími regulacemi pak stojí v Evropě nově zaváděná regulace MiCA a v USA příslib ukončení přístupu „regulation by prosecution“ (regulace skrze trestní stíhání), který byl zaveden za administrativy prezidenta Joea Bidena, a jehož konec nyní oznámil náměstek ministryně spravedlnosti Todd Blanche.
Mezi další příznivé kroky administrativy Donalda Trumpa patří mimo jiné i zjednodušení daňových předpisů týkajících se kryptoměn nebo zřízení strategické bitcoinové rezervy.
„Společnost již nevnímá bitcoin jen jako spekulativní aktivum, ale stále častěji ho lidé využívají jako prostředek dlouhodobého spoření nebo investic. Bylo by logické, aby tento trend reflektoval i stát — například zařazením bitcoinu jako aktiva v rámci dlouhodobého investičního produktu (DIP). I proto ČKMA plně podporuje poslance, kteří tento krok navrhují. Bitcoin si své místo v moderních portfoliích jednoznačně zaslouží,“ dodává Vinopal.