Blockchain City. Ve Wyomingu má vzniknout autonomní kryptoměsto

Investoři a nadšenci do kryptoměn plánují výstavbu nového „blockchainového města“ ve Wyomingu. Už nakoupili půdu pro vznik autonomní komunity, protože to nově umožňují místní zákony.

Blockchain City. Ve Wyomingu má vzniknout autonomní kryptoměsto
ilustrační obrázek | Shutterstock.com

Čtyřicet akrů půdy, což odpovídá šestnácti hektarům, má být prvním závdavkem pro vznik nového města v pustině ve státě Wyoming. Blockchain City má vzniknout jako decentralizovaná autonomní organizace (DAO), jejíž vznik nově umožňuje místní legislativa. Právnická forma entity je založená na blockchainu a její členové hlasují s pomocí tokenů (elektronických klíčů) o tom, jakým směrem se bude organizace ubírat. 

„CityDAO je oficiálně první DAO, která vlastní půdu s využitím nového zákona Wyomingu. Toto je jen začátek,“ uvedl na Twitteru projekt CityDAO, který zveřejnil vztyčení vlajky na pustém kopci. Pozemek sice není na nejvhodnějším místě, chybí mu dostatek přírodních zdrojů, ale má studnu na vodu, rovnou plochu pro stavbu budov a je 45 minut od letiště, chlubí se zakladatelé kryptokomunity. Místo nového „města“ se nachází v severozápadním Wyomingu nedaleko hranic s Montanou a kousek od populárního Yellowstonského národního parku.

Experiment má být postaven na blockchainu Ethereum. Základní forma občanství v decentralizované komunitě má stát asi 0,25 etheru, což odpovídá zhruba tisíci dolarů. Tento „členský příspěvek“ umožňuje získat hlasovací práva v projektu a pozemky nového města. Za vyšší sumu v hodnotě 6,52 etheru si zájemce může pojmenovat svůj první pozemek. 

Česká inspirace

Reálná koupě pozemků zatím odlišuje řadu konceptů kryptoanarchistů, libertariánů, anarchokapitalistů nebo kohokoli, kdo se v minulosti pokoušel vytvořit autonomní zóny nebo města. Za jeden z pokusů o ostrov „pozitivní deviace“ je v Americe považován i Liberland, který založil Čech Vít Jedlička, jenž byl dříve členem ODS a za Svobodné kandidoval do Evropského parlamentu. Na území u Dunaje mezi Chorvatskem a Srbskem ale nikdo trvale nežije.

Členové americké komunity tvrdí, že na svém území chtějí minimální regulaci a maximální svobodu. Podle legislativy by ale měl být každý člen zodpovědný za veškeré dluhy autonomní organizace. Zákon umožňuje vytvoření dvou typů organizací DAO. První je řízená a provozovaná členy, druhou možností je nechat řídit organizaci algoritmy. 

„Očekáváme, že Wyoming v budoucnu schválí legislativu, která bude právně uznávat struktury DAO v korporacích, nadacích a trustech,“ napsal zakladatel firmy Bull Blockchain Law Andrew Bull. Průlomové na nové legislativě je hlavně to, že umožňuje také soudům, aby mohly prověřovat blockchainové transakce jako legitimní důkazy vlastnictví nebo převodu majetku. 

Kolektivní firmy

Bull uvedl, že v budoucnu by společnost mohla fungovat například tak, že by všichni majitelé vozů Tesla mohli rozhodovat o tom, zda firma bude přijímat platby v bitcoinech. Hovoří o posunu od „autoritativního“ řízení firem ke kolektivnímu rozhodování v rámci DAO. V současnosti decentralizované organizace drží aktiva v hodnotě miliard dolarů, tvrdí propagátor kryptoměn. 

Otevřená technologická platforma Ethereum a její měna ether se v posledních dnech dostaly na historická maxima vůči dolaru. Jeden ether se nyní obchoduje v přepočtu za 104 tisíc korun, před rokem to bylo zhruba deset tisíc. Dynamika růstu ceny je výrazně vyšší než u bitcoinu, jehož hodnota za poslední rok stoupla třikrát a je také na historickém maximu. Tržní kapitalizace Etherea je už 560 miliard dolarů. 

 
Vývoj ceny Etherea k dolaru

Americký investor Mark Cuban, mimo jiné majitel basketbalového týmu Dallas Mavericks, na Ethereu oceňuje jeho široké využití v rámci různých forem decentralizovaného financování. „Ether se mi líbí víc než bitcoin, protože vidím neomezený počet aplikací, které navždy změní obchodní a spotřebitelský svět,“ doufá Cuban, jehož majetek přesahuje čtyři miliardy dolarů.

Rovněž Češi stále více investují do kryptoměn. Letos už nakoupili digitální měny v hodnotě 4,2 miliardy korun a meziročně jde o nárůst obchodů o devadesát procent, oznámil zakladatel české společnosti Bit.plus Martin Stránský. Jen v říjnu obchody činily 200 milionů korun. Více než polovina obchodů připadá na bitcoin. Růst cen kryptoměn je tažen zájmem velkých investorů.