Arca není česká, rozhodl soud. Rozbíhá se slovenské řízení

Válka o kolabující investiční skupinu Arca Investments, kterou vedou její někdejší majitelé Rastislav Velič a Pavol Krúpa, se opět zamotává. Obě strany utrpěly ztráty i drobná vítězství.

Arca není česká, rozhodl soud. Rozbíhá se slovenské řízení
Pavol Krúpa | Hynek Glos

Zakladatel Arca Capital Krúpa, který dnes stojí proti současnému vedení skupiny spíše osamocen, se zatím může spolehnout na rozhodování českých soudů. I další návrh na reorganizaci v Česku, kterou prosazuje Velič se svými advokáty i největšími věřiteli, totiž soud smetl ze stolu s tím, že pro českou insolvenci není důvod. Mateřská skupina Arca Investments je formálně slovenskou společností. Soud neuznal argumenty Veliče a také J&T Banky, že centrum byznysových zájmů skupiny se nachází v Česku.

Proti rozhodnutí Městského soudu se Velič odvolal a spolu s ním několik významných věřitelů, včetně J&T Banky a brněnského fondu IFIS advokáta Marka Indry. Teď bude na vrchním soudu, aby rozhodnutí nižšího soudu potvrdil, či jej odmítl. Právě na to dnes spoléhá Rastislav Velič a jeho advokát Petr Kuhn.

Přesunutí procesu na Slovensko totiž jednoznačně nahrává Krúpovi. Ten na Slovensku podal na mateřskou společnost Arca Investments vlastní návrh na konkurz. I zde se čeká na rozhodnutí soudu. Kromě toho se na Slovensku rozbíhá insolvenční řízení dceřiné společnosti Arca Capital Slovakia, které před několika dny skončilo ochranné moratorium. I zde Veličovi advokáti navrhují reorganizaci. I pro její řešení ale bude klíčové rozhodnutí, kde se nakonec bude hrát o osudu zastřešující skupiny Arca Investments. A právě v tomto ohledu zatím u soudů sbírá cenné body Krúpa.

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit