Agrobanka, IPB a spol. Krachy bank se v Česku tradičně vlečou

Krachy bank jsou v Česku běh na velmi dlouhou trať. Ale třeba bude fakticky solventní Sberbank výjimkou.

Agrobanka, IPB a spol. Krachy bank se v Česku tradičně vlečou
Po zkušenostech s Agrobankou zkusil stát zkrachovalou IPB prodat naráz a rychle. Výsledek byl ještě dražší. | Profimedia.cz

Loni 2. března proběhla pozoruhodná událost, kterou zaregistrovala jen parta zainteresovaných a pár bankovních fajnšmekrů. Ten den byla z obchodního rejstříku vymazána Agrobanka Praha, a. s. Pozoruhodné na tom bylo, že tento peněžní ústav přestal poskytovat své služby po uvalení nucené správy 17. září 1996. Celkem 24 a půl roku tak trvaly neuvěřitelné spory původních akcionářů s nuceným správcem a později s likvidátory největší z malých bank vzniklých na začátku devadesátek.

Agrobanka patřila mezi středně velké peněžní ústavy na trhu. Vlastně byla v trochu podobné kategorii jako aktuálně zbankrotovaná Sberbank. Nechceme při spouštění procesu insolvence nějak strašit věřitele, ale s nějakým dobrodružným vývojem by měli počítat. A rozhodně nečekat, že do roka a do dne budou mít své peníze doma. A v ČNB by měli pečlivě sledovat každý krok své likvidátorky a nyní i insolvenční správkyně Jiřiny Lužové, aby se jí ten jistě nezbytný zásah na bankovním trhu neprodražil, jako se to stalo s Agrobankou.

Že to nebude mít úplně jednoduché, naznačuje i aktuální vývoj, o němž referujeme v jiném textu tohoto čísla.

Agrobankovní chyby

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit