Zrádné superšíření. Covidu se daří na mejdanech a koncertech

Covid-19 se šíří nerovnoměrně a zásadní jsou pro něj události, při nichž se nakazí mnoho lidí naráz. Kvůli jednomu „mítinku“ v Bostonu se jich infikovaly desetitisíce.

Zrádné superšíření. Covidu se daří na mejdanech a koncertech
Pro rychlé šíření viru SARS-CoV-2 jsou zásadně důležité události, během kterých se explozivně nakazí velmi mnoho lidí. Ideální jsou mejdany a koncerty. | Profimedia.cz

Hlavní aktéři večírku, který se v noci z 11. na 12. července konal v pražském baru Techtle Mechtle, jsou notoricky známí: brčko, jakási covidem-19 infikovaná slečna a partička oslavujících fotbalistů. Hned nazítří šla slečna na testy a počet lidí s pozitivním testem, kteří měli přímou či zprostředkovanou spojitost s oním večírkem, v příštích dnech nezadržitelně rostl. Nejdřív se psalo o 68 nakažených, na začátku srpna jich už bylo 219 (z mapy tenkrát zveřejněné ministerstvem zdravotnictví zároveň vyplynulo, že nákaza z Prahy přeskočila do 13 dalších okresů a jednoho dětského tábora) a celkový počet se nakonec podle aktuálního vyjádření mluvčího pražských hygieniků Zbyňka Boublíka zvedl na 247 lidí.

Skoro 250 nakažených svědčí o tom, že šlo o slušný večírek, ovšem číslo zdaleka nemusí být konečné. Naznačuje to případ z amerického Bostonu, kde jeden firemní „mítink“ vedl podle nedávno zveřejněné studie k desetitisícům nakažených, byť hygienici původně předpokládali, že infikovaných prostřednictvím konference bylo méně než sto. Hned několik vědeckých studií navíc naznačuje, že pro rychlé šíření viru SARS-CoV-2 jsou zásadně důležité události – v angličtině se popisují slovem „superspreading“, tedy „superšíření“ –, během kterých se explozivně nakazí velmi mnoho lidí.  

Boston Covid Party

Zmíněný mítink se odehrál 26. a 27. února, tedy na samém počátku epidemie covidu-19 v Massachusetts a Spojených státech vůbec. V bostonském hotelu Marriott Long Wharf se tehdy sešlo 175 amerických a evropských lídrů biotechnologické společnosti Biogen. Kromě obligátních porad, společného stravování a tmelení kolektivu, během něj bohužel došlo rovněž k masivní výměně virů. Pomocí běžného trasování se podařilo odhalit, že ve spojitosti s konferencí onemocnělo čínskou chřipkou 99 lidí (účastníků konference, zaměstnanců hotelu a jejich kontaktů).

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit