Zlá zpráva pro ochránce klimatu. Nedostatek elektřiny nutí Indii stavět více uhelných elektráren

Indie se musí spoléhat stále více na spalování uhlí, aby uspokojila rostoucí poptávku po elektřině.

Zlá zpráva pro ochránce klimatu. Nedostatek elektřiny nutí Indii stavět více uhelných elektráren
Letos by měla Indie přidat více uhelných elektráren, než tomu bylo za posledních deset let | Hrot24, vygenerováno v Midjourney

V Indii už žije více lidí než v Číně – oba státy mají přes 1,4 miliardy obyvatel – a rychlý růst populace se projevuje také vyšší poptávkou po elektřině. Pro indickou vládu Naréndry Módího to znamená, že musí urychleně stavět nové uhelné elektrárny v době, kdy se naopak Evropská unie nebo Spojené státy snaží snížit svou uhlíkovou stopu odstavováním uhelných zdrojů a přestat používat auta se spalovacími motory.

Letos by měla Indie přidat více uhelných elektráren, než tomu bylo za posledních deset let, napsala agentura Bloomberg. Nejlidnatější země světa totiž musí spěchat s navyšováním výkonu svých elektrických zdrojů. Očekává se, že do března 2025 spustí až 15,4 gigawattů instalovaného výkonu nových tepelných elektráren na fosilní paliva. Agentura se odvolává na vládní zdroje.

I když Nové Dillí dlouhodobě vyhlašuje také ambiciózní cíle v oblasti budování obnovitelných zdrojů, ekonomická realita způsobená rychlým hospodářským růstem – v prvním kvartále rostl indický HDP skoro o osm procent – znamená prodlužování závislosti na fosilních zdrojích. Poptávku po elektrické energii na subkontinentu táhnou vzhůru také stále silnější vlny veder a nutnost používání klimatizací.

V indickém energetickém mixu hraje uhlí dominantní roli, pochází z něj až 75 procent vyprodukované elektřiny v zemi. A hlavním zdrojem bude i v následujících desetiletích. I když největší demokratická země světa přidala za poslední dekádu přes 100 gigawattů instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů, nestačí to pokrýt stoupající hlad po elektřině.

V ekonomice navíc nejsou stále rozšířená bateriová úložiště pro zelenou energii, takže se musí spoléhat především na tepelné elektrárny. Výstavba dalších hydroelektráren a jaderných bloků přitom postupuje pomalu.

Už loni Indie připustila, že do roku 2032 musí postavit dalších 90 gigawattů instalované kapacity v uhelných zdrojích a zvýšila tak svou vlastní předcházející prognózu o polovinu. Země rovněž navyšuje dovoz zkapalněného zemního plynu z celého světa. V posledních měsících si smluvně zajistila dlouhodobé dodávky LNG z USA, Kataru a Norska. Norská energetická společnost Equinor by měla rovněž pomoci s těžbou ropy přímo na území Indie.