Ze změny do chaosu: Příležitost pro české firmy v éře AI
Slyšeli jsme to už mnohokrát: Jedinou konstantou v našich životech je změna. Té jsme ale za posledních pár let zažili tolik, že se musíme naučit pracovat s jiným fenoménem, a tím je chaos.
Model BANI současný svět popisuje jako kombinaci křehkosti, úzkosti, obtížné předvídatelnosti a špatné uchopitelnosti. Pro české firmy to znamená, že budou muset kromě adopce nových technologií v čele s generativní AI i přizpůsobit své obchodní modely, aby mohly v budoucnu uspět doma i na mezinárodním trhu.
Za poslední rok jsem navštívila přes 50 českých společností a jsem ráda, že i ty tradičně konzervativní se nyní otevírají novým technologiím. Nedávno jsem zrovna mluvila se zákazníkem, který využívá řešení SAP přes 30 let a letos se rozhodl pro přechod na moderní cloudové systémy, které mu pomohou s plánováním, reportováním nebo analytikou.
Během těchto návštěv se opakují tři hlavní témata, která české firmy motivují - nedostatek kvalifikovaných pracovníků se záběrem i mimo odborné dovednosti, změny v poptávce na lokálních i mezinárodních trzích a nutnost adaptace dodavatelských a odběratelských řetězců.
České podniky mají stále relativně dobrou startovací pozici. Dokázaly efektivně reagovat na koronavirovou pandemii i geopolitickou nestabilitu posledních let. Pro zahraniční investory a podnikatele zůstáváme atraktivní destinací – pro Německo patříme obchodně mezi deset nejpreferovanějších ekonomik, celosvětově jsme jednou z nejbezpečnějších zemí na světě.
Nesmíme ale usnout na vavřínech. Ačkoli jsme oproti evropským zemím v přístupu k novým technologiím spíše ti otevřenější, občas nám trvá příliš dlouho, než přejdeme k jejich využívání. Rychlost přijetí nových technologií, tím pádem i transformace českých podniků závisí hlavně na lidech a jejich dovednostech. Toto úskalí potvrzuje i letošní konjunkturální průzkum Česko-německé obchodní komory.
To ale není dáno tím, že by nám chyběly technické dovednosti. Naopak. V celosvětovém srovnání podle Global Talent Competitiveness Index patříme mezi desítku nejlepších. Co nám chybí, jsou lidé, kteří by svou expertizu uměli propojit se sociálními dovednostmi, jako je komunikace, vedení lidí nebo change management. V tomto ohledu se Česko nachází až na 127. pozici.
Jednotlivé obory se ale čím dál víc prolínají. Firmy zjišťují, že mohou čerpat zkušenosti a osvědčené postupy i z jiných odvětví. Krásným příkladem je zákaznická zkušenost, kde aplikace vytvořené pro správu účtů v bankovním sektoru jsou vzorem pro firmy z energetiky nebo telekomunikace. Sdílení těchto zkušeností mezi obory je dnes velkou přidanou hodnotou SAP, která v budoucnu ještě více získá na důležitosti.
Zde vstupuje do hry AI, která masivně zrychluje práci s daty. Můžeme mluvit o 80% zkrácení reakcí na byznysové dotazy, několikanásobně rychlejším plánování nebo automatizaci zpracování faktur. Komplexní řešení, která dříve využívaly pouze velké korporace, jsou dnes dostupná i středním a malým podnikům. Právě ty jsou inovačním motorem české ekonomiky a díky dostupným nástrojům nejen s AI dokáží ušetřit stovky hodin času, které jejich zaměstnanci mohou věnovat dalšímu vzdělávání a školení.
V Davosu na Světovém ekonomickém fóru letos zaznělo, že do roku 2025 vlivem AI zanikne 85 milionů pracovních pozic a 97 milionů vznikne. I když bilance zůstává pozitivní, musíme si uvědomit, že dojde k redefinici způsobu, jakým pracujeme. Pokud chceme dále prosperovat a zvýšit konkurenceschopnost Česka na mezinárodním poli, je pouze na nás, jak rychle se naučíme s novými technologiemi pracovat. Začít můžeme už dnes.