Z Česka až na kraj vesmíru. Mise Plato má za sebou další úspěšný krok

Největší český vesmírný projekt prošel důležitou sérií testů

Z Česka až na kraj vesmíru. Mise Plato má za sebou další úspěšný krok
ilustrační foto | ESA

Bude to velký krok pro svět a ještě větší pro Česko. Evropský projekt na zkoumání obyvatelných planet mimo Sluneční soustavu, na kterém se podílí Akademie věd ČR a několik tuzemských firem, má před sebou důležitý milník. Právě teď má brněnská společnost SAB Aerospace razítko z úspěšných testů pro své transportní kontejnery, které před cestou do vesmíru ochrání extrémně citlivé kamery. Z Brna teď navíc putuje jeden z transportních kontejnerů do Florencie, kde dostane kameru a projde dalšími testy v Belgii. Pak bude cesta do vesmíru otevřena.

Na vesmírné misi s názvem Plato se společně se SAB Aerospace a Astronomickým ústavem AV ČR podílí ještě česká společnost 5M. Česká republika se mise Evropské vesmírné agentury účastní jak po vědecké stránce, tak přípravou softwaru a zajišťuje i návrh, výrobu a testování hardwaru. 

Kompletní konstrukci i vývoj servisního modulu, ze kterého se skládá sonda Plato, mají na starosti inženýři v brněnské firmě SAB Aerospace. Servisní modul obsahuje pohon, navigaci, regulační systémy, solární panely či baterie. Všechny systémy drží při životě nejdůležitější část sondy – 26 kamer, které budou sledovat tisíce hvězd a monitorovat pravidelné poklesy jejich jasnosti, jež jsou způsobeny obíhajícími exoplanetami. Dvoutunovou sondu musí inženýři sestrojit tak, aby přečkala bez úhony start, cestu do vesmíru i osmiletý pobyt v něm, kdy bude sbírat a posílat data na Zem ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od zemského povrchu.

Připravena musí být na extrémní teploty, vibrace a další podmínky. Aby mohla sonda letět, musí být pevná, ale zároveň lehká. Konstrukce tohoto typu je ideální vyrábět z kompozitních panelů z uhlíkových vláken, které dodá firma 5M z Kunovic. „Vesmírná mise nám poskytne jedinečnou informaci o situaci naší Sluneční soustavy ve vesmíru, pravděpodobně se nám podaří odpovědět na otázku, zda je náš systém jeden z mnoha, nebo zda je jedinečný,“ říká Petr Kabáth – vedoucí Plato týmu v Astronomickém ústavu AV ČR a český koordinátor mise.

Na výrobě softwaru, který bude sloužit pro zpracování dat z přístrojů, se podílí tým z Astronomického ústavu AV ČR. Vědkyně Marie Karjalainen pracuje konkrétně na přípravě kalibračních algoritmů, které odstraní případné efekty termálního šumu, a zlepší tím fotometrickou přesnost měření. Už nyní mají vědci k dispozici první simulovaná data z kamer pro psaní softwaru. Na podzim roku 2022 proběhnou testy se skutečnými kamerami, kde budou nasimulovány vesmírné podmínky ve vakuových komorách. Vypuštění sondy Plato je naplánováno na rok 2026.