„Vypalujte náborová střediska.“ Ruská opozice vyhlásila otevřený boj proti Putinově mobilizaci

Od sloganu Ne válce přešli ruští opoziční aktivisté k Ano povstání. A na represivní složky režimu vyhlásili „lovnou sezonu“. 

„Vypalujte náborová střediska.“ Ruská opozice vyhlásila otevřený boj proti Putinově mobilizaci
Otevřená výzva k občanské válce je dosud nejtvrdším vyjádřením ruských opozičních aktivistů na adresu Putinova režimu. | foto Profimedia.cz

Ruské partyzánské hnutí Černý most, které zastřešuje většinu ozbrojeného protiputinovského odboje v zemi, vyhlásilo v reakci na Putinem nařízenou mobilizaci 300 tisíc lidí otevřený ozbrojený boj proti režimu.

„Za historickým procesem zaostáváme, budeme to muset urychleně dohnat,“ pravilo prohlášení, jež hnutí zveřejnilo na Telegramu. „Mobilizace je poděkováním za podporu ve volbách, milí Rusové. Ale uvažovat budeme později, nyní musíme jednat.“

Zveřejněné materiály obsahují konkrétní návody, jak provozovat záškodnický boj co nejúčinněji a zároveň s co nejmenším rizikem. Například úkol „vypalovat vojenská náborová střediska je stále aktuální.

„Zdůrazňujeme: ne vyhazovat do vzduchu, ale pálit. Rozházený archiv lze sesbírat a vrátit zpět do skříní. Popel do skříně dávat nebudou. Neexistuje osobní spis – neexistuje mobilizace. Pokud vás chytí, trest může být nižší než za odmítnutí rozkazu nebo dezerci,“ uvádí jeden z takových návodů

Hnutí Vesna, které se na rozdíl od Černého mostu snaží držet v zákonných mezích, překřtilo mobilizaci na „mohylizaci“ a svolalo během středy protestní demonstrace ve všech velkých ruských městech.

Jak obtížný je to úkol, dává tušit již seznam adres, na nichž se protesty měly konat: mezi dvaceti městy Sibiře a Dálného východu byla tři Revoluční náměstí, dvě Leninova, tři Sovětská a tak dále. 

Národy Ruska jako rukojmí

Mobilizaci kromě Kremlu vyhlásili i jeho vojenští odpůrci z řad Legie Svoboda Ruska, která působí především na Ukrajině. „Tyranie, která drží národy Ruska jako rukojmí, vydala dnes nezákonný dekret o ‚částečné mobilizaci‘,“ uvádí Legie ve svém prohlášení.

„My, Legie Svoboda Ruska, v reakci na činy režimu vyhlašujeme dobrovolnou mobilizaci našich příznivců. Bojové křídlo i Celonárodní hnutí dělají vše pro to, aby zničily diktátorský režim, který zalévá krví sousední země i samotné Rusko.

Otevřená výzva k občanské válce je dosud nejtvrdším vyjádřením ruských opozičních aktivistů na adresu Putinova režimu.