Válečné Rusko: od špiclování přes šlendrián po návrhy na znárodňování

Vlivný šéf Putinovy de facto zpravodajské služby navrhuje znárodnit hlavní sektory ruské ekonomiky.

Válečné Rusko: od špiclování přes šlendrián po návrhy na znárodňování
Rusko uvažuje o masivním znárodňování, aby podpořilo válečnou ekonomiku | foto Shutterstock.com

Šéf vyšetřovacího výboru Ruské federace Alexandr Bastrykin minulý pátek na Petrohradském mezinárodním právním fóru navrhl znárodnit hlavní sektory ruské ekonomiky. „V podstatě mluvíme o zajištění ekonomické bezpečnosti ve válečných podmínkách… Udělejme tedy další krok – pojďme cestou znárodnění hlavních sektorů naší ekonomiky,“ řekl Bastrykin.

Zpráva přichází těsně poté, co vláda Michaila Mišustina přišla s myšlenkou privatizovat co nejvíce menšinových podílů ve státních firmách – jednak kvůli oživení ekonomického růstu, jednak kvůli příjmu do státní kasy.

Ruská vládnoucí elita si tedy pohrává s myšlenkou na privatizaci a znárodnění najednou. Lze to vykládat tak, že problémy tamní ekonomiky nabyly takového charakteru, že je lze řešit pouze pomocí radikálních a vzájemně protichůdných opatření. Zadruhé, pěkně splývají pojmy národ, stát a oligarchie: když spojenci Kremlu dostanou do rukou další firmy, je to privatizace, nebo již znárodnění?

Citlivá data e-mailem

Může to být i skoro jedno, jak je vidět na příkladu tamních bank, nominálně soukromých či korporátních subjektů. Centrální banka minulý týden komerčním finančním domům nařídila předat informace o využití VPN v jejich infrastruktuře. Banky to nesly nelibě

Důvodem nebylo rozhořčení, co že si to věrchuška zase dovoluje (to není disciplína, se kterou v Rusku dojdete daleko). Problém je v tom, že ačkoli konečný příkaz vydala centrální banka, jeho iniciátorem – a příjemcem informací o VPN – není ona sama, nýbrž komunikační regulátor Roskomnadzor.

Úřad, který se nominálně vzato stará o stanovení pravidel komunikace, má pochopitelně bezpečnost jako jednu z priorit. A přesto nařídil, že chce od bank dotyčné citlivé interní informace dostávat prostřednictvím nezabezpečené elektronické pošty.

Banky musejí podle nařízení úřadu do 2. června nahlásit, kdo a jak v jejich infrastruktuře využívá VPN. Musí to provést následujícím způsobem: vyplní soubor v Excelu a odešlou jej e-mailem.

Úřad komunikačního regulátora zjevně nadřadil svůj zájem na dohledu nad internetovým provozem (připojení přes VPN umožňuje i v Rusku přístup k zakázaným stránkám, jako je třeba Facebook – mimo Moskvu) jakýmkoli bezpečnostním ohledům.

Není divu. Když nedávno utekla adresná citlivá data tisícovek uživatelů největší ruské internetové firmy Yandex, pokuta čítala šedesát tisíc rublů (zhruba 16 500 korun). Kdo výši pokuty navrhl? Hádáte správně, Roskomnadzor