David Tramba

Utíkající Praha a jiné trendy

Mezi pozoruhodné trendy posledních let patří prodlužování délky života v Ústeckém kraji a pokles počtu lidí v exekuci, kde vyniká jižní a střední Morava

David Tramba

David Tramba

redaktor

Daří se našemu kraji lépe než sousednímu regionu? To je otázka, která – třeba v souvislosti s blížícími se volbami do krajských zastupitelstev – napadne nejednoho čtenáře. Týdeník Hrot zkusí na tuto nelehkou otázku odpovědět s využitím základních ukazatelů demografického, ekonomického a sociálního vývoje v regionech. Není přitom korektní upozorňovat na momentální stav věcí. Tady jsou karty rozdány již přinejmenším od vyhnání sudetských Němců a následného dosídlení pohraničí. Dlouhodobě platí, že Praha je na tom nejlépe a Karlovarský kraj nejhůře, což není žádné velké překvapení. Férovější je sledovat pokrok, který kraje zaznamenaly za poslední tři až čtyři roky.

Jaký je výsledek? Obecně lze říct, že rozdíly napříč regiony se v posledních letech prohlubují. Praha a Středočeský kraj dál utíkají zbytku republiky nejen ve výši mezd, ale také v přírůstku nových pracovních míst či v demografickém vývoji. Hlavní město v rámci republiky drží prvenství v délce dožití mužů i žen a svůj náskok zvyšuje. Současně má Praha nejvyšší úroveň porodnosti (11,4 na 1000 obyvatel) a nejnižší úmrtnost (9,3 na 1000 obyvatel).

Nejlépe se žije v Praze

Nadprůměrně dobře si ve sledovaných ukazatelích vede také Jihomoravský, Plzeňský, Královéhradecký a Jihočeský kraj. Jiné regiony mají vývoj jaksi nevyrovnaný. Konkrétně Olomoucký kraj vyniká ve zvyšování délky života i v poklesu počtu lidí v exekuci, ale současně vykazuje úbytek obyvatel a vzniká zde jen málo pracovních míst. Nejhůře ze srovnání vychází následující trojice: Karlovarský kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina.

Zjištění týdeníku Hrot do značné míry potvrzuje i nedávno zveřejněný průzkum agentury Datank. Pocitově se podle tohoto průzkumu nejlépe žije lidem v Praze, druhý skončil Královéhradecký a třetí Jihočeský kraj. Naopak nejhůře se umístily – nikoliv překvapivě – Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj.

Rozdíly mezi bohatými a chudými regiony se tedy prohlubují, ale nemusí to platit navždy. Pandemie koronaviru totiž postihuje hlavně Prahu, jejíž hotely a restaurace v centru trpí absencí zahraničních návštěvníků. Stejně tak má krize vážný dopad na Karlovarský kraj, který si dál upevní pozici nejchudšího českého regionu.