Trump 2.0, radikálnější verze

Konzervativní politický komentátor Tucker Carlson je televizním fenoménem současnosti. Za čtyři roky by mohl bojovat o Bílý dům.

Trump 2.0, radikálnější verze
Tucker Carlson | Profimedia.cz

Republikánská strana v USA se po konci vlády Donalda Trumpa – ať už k němu dojde letos, nebo až za čtyři roky – údajně chystá vrátit k „normálu“ a umírněnější verzi politiky, než kterou prezentuje současný prezident. Anebo naopak ještě přitvrdí. Vycházející hvězdou konzervativních kruhů je totiž Tucker Carlson, v současnosti jasně nejpopulárnější politický komentátor v zemi.

Pořad televizní stanice Fox News „Tucker Carlson Tonight“ láme historické rekordy sledovanosti kabelových televizí v USA a úspěšné jsou i vybrané segmenty na youtubovém kanále stanice, které si v posledním čtvrtletí přehrálo přes 60 milionů diváků.

Carlson si obrovskou popularitu vybudoval svými přímočarými názory, které do velké míry kopírují Trumpův styl. Často třeba vystupuje proti migrantům a stejně jako prezident razí heslo „Amerika na prvním místě“. Současně se nebojí Trumpa ani zkritizovat, když se mu zdá, že je moc „měkký“ a od své nastavené ideologie se odchyluje.

V současné době často až přílišné politické korektnosti jde Carlson schválně až na hranu, někdy i za ní. O představitelích demokratů, kteří se kriticky vyjadřovali k historii USA v souvislosti se současnými protesty proti rasové nerovnosti, řekl: „Lídři Demokratické strany nesnáší tuto zemi. Sami to řekli a pokračují v tom. Je to šokující, ale zároveň diskvalifikující. Nesmíme jim dovolit řídit národ, protože ho nenávidí. Představte si, co by s ním udělali.“

Carlson Tucker: Může levice vést zemi, kterou nenávidí?

Dosah Carlsonových výroků dokládá fakt, jak velkou vlnu nevole tímto svým prohlášením spustil. Vyjádřili se k tomu členové Kongresu a dokonce i štáb kandidáta Demokratické strany na prezidenta Joea Bidena, podle něhož Carlson úmyslně šíří mezi lidmi nenávist a snaží se je rozdělit.

Jedenapadesátiletý politický komentátor však ze svého rázného stylu bude jen těžko ustupovat, tím spíš, když mu přináší diváky a stále rostoucí základnu podporovatelů. Nejnověji se vyjádřil k opatřením proti šíření koronaviru, který v USA nabírá druhý dech. Zkritizoval třeba nošení roušek, které jsou podle něj jen divadlem bez jakéhokoliv reálného účinku, stejně jako povinné rozestupy mezi lidmi.

Carlsonovy stoupající hvězdy si samozřejmě všimli stratégové v Republikánské straně a už se dokonce začalo spekulovat o jeho možné prezidentské kandidatuře v roce 2024. „Řeknu to takhle: pokud teď Biden vyhraje a Tucker se rozhodne kandidovat, tak bude v příštích volbách nominantem (republikánů),“ řekl webu Politico bývalý Trumpův poradce Sam Nunberg. A v podobném duchu mluví i další zkušení členové volebních kampaní. V zákulisí se už probírá i Carlsonův blízký přátelský vztah s Donaldem Trumpem mladším, který by mu v případné kampani mohl být nápomocen.

Otázkou ovšem zůstává, zda by Carlson o nejvyšší post v zemi měl vůbec zájem. V televizi teď má silnou pozici a dostatečný divácký dosah pro své názory. A jak říká Nunberg, politiky je „znechucen“. To lze ostatně vyčíst i z jeho pořadů. Někteří členové Republikánské strany podle něj „čekají jako supi na to, až bude Trump pryč a oni si stranu uzmou pro sebe“. Mířil tím třeba na Nikki Haleyovou, bývalou velvyslankyni Spojených států při Organizaci spojených národů, o níž se už delší dobu spekuluje jako o kandidátce republikánů pro příští prezidentské volby. Ostřeluje už Carlson svou budoucí soupeřku?