Glosa: Tohle se Rusům nebude líbit. Dědictví okupace konečně napraveno

Neexistuje žádný důvod k tomu, aby Ruská federace na území České republiky využívala zdarma k nediplomatickým účelům desítky pozemků v Praze, Karlových Varech a na dalších místech.

Glosa: Tohle se Rusům nebude líbit. Dědictví okupace konečně napraveno
ilustrační foto | Shutterstock.com

Je tedy rozhodně správné, že vláda zrušila devět prastarých usnesení ze sedmdesátých a osmdesátých let. Spíše by se chtělo říct, že tento krok měl přijít už dávno.

Na rozhodnutí se dá dívat dvojím pohledem. První je historický: nemovitosti svěřila někdejší Československá socialistická republika do bezplatného užívání tehdejšímu Sovětskému svazu coby nesvobodná země, kterou „dočasně“ okupovala sovětská armáda.

Jde tedy o jistou formu vypořádání se s komunistickou minulostí. Druhý pohled je ryze aktuální: Moskva na nemovitostech vydělává, protože například byty v lukrativní pražské čtvrti pronajímá. Získané peníze pak může využívat třeba na další financování své agrese proti Ukrajině, jejíž část okupuje.

Rozhodnutí české vlády Kreml nepochybně využije ke svým politickým a propagandistickým účelům. Bude to pro něj další důkaz „rusofobie“ ze strany států na západ od ruských hranic. Od Moskvy lze rovněž očekávat protiofenzivu, odvetný úder. Jistě si nenechá líbit, když od ní Praha bude chtít za pozemky platit řádný a obvyklý nájem, a dokonce uhradit částku za poslední tři roky.

Něco podobného momentálně zažívají finské zastupitelské úřady v Rusku, jejichž bankovní účty byly zmrazeny. A potíže s využíváním bankovních účtů v Rusku oznámilo rovněž dánské velvyslanectví.