Soudružský Jazykový Transformátor. David Grudl vytvořil JakešGPT, vyzkoušet si ho teď můžete i vy

foto: koláž Hrot24/Wikimedia Commons - David Sedlecký (CC BY-SA 3.0)/Shutterstock/Berenika Slánská

Soudružský Jazykový Transformátor. David Grudl vytvořil JakešGPT, vyzkoušet si ho teď můžete i vy

Chcete mít projev jako Milouš Jakeš na Červeném Hrádku? Můžete. Stačí použít tento jazykový model.

Filip Magalhães

No podívejte se, soudruzi, tohle je teda něco, co bychom za našich časů asi těžko čekali. Tady nějakej programátor, David Grudl se jmenuje, jo, tak on vzal a vytvořil jazykovej model Milouše Jakeše v tom ChatGPT. A teď si to představte, že ten počítač jako mluví a myslí, no, teda mluví, že jo, ale myslí jako já. To je zajímavý – no ale na co to vlastně je? Jaký má tohle smysl? Vždyť dneska lidi potřebujou řešit reálný problémy, že jo, ale místo toho děláme modely, co mluvěj jako Jakeš. No možná je to zábavný, ale říkám si, jestli by nebylo lepší, kdyby ten pan Grudl radši naprogramoval něco, co by pomohlo naší ekonomice, nebo podpořilo vzdělání, něco v tom smyslu, jo.

Připomíná vám to něco? Pokud vás na první dobrou napadl legendární projev z Červeného Hrádku, který v roce 1989 přednesl dnes již zesnulý Milouš Jakeš, získáváte zlatého bludišťáka. Generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa tehdy – čtyři měsíce před sametovou revolucí – kritizoval Sovětský svaz, rozebíral chyby socialismu („A ne prostě, aby my jsme tam byli sami jak kůl v plotě a neměli jediného slova podpory“) a zmateně hovořil o platech významných umělců, kteří podepsali petici Několik vět.

Do této chvíle byli komunisté obávaní. Pak se jim už všichni jenom smáli. Programátor David Grudl, který stojí za frameworkem Nette, jenž tvůrcům webových aplikací usnadňuje práci, se teď rozhodl vytvořit i jazykový model „JakešGPT“ v rámci ChatGPT. A ten mluví stejně, jako během svého slavného projevu řečnil Milouš Jakeš. Ostatně si to můžete vyzkoušet sami.

A co k tomu říká samotný Jakeš? „Já vám řeknu, není to jednoduchý proces, páč ten jazyk, to není jenom tak, že člověk něco řekne a je to. To musí mít tu formu, tu kulturu projevu, jak se říká. A tenhle model, von to udělá tak, že to zní jako já, i když já to samozřejmě nejsem, to je jasný.“ 

Související články