Solární zelináři. Piráti chtějí propojit zemědělství a fotovoltaiku

Piráti chtějí v Česku legislativně ukotvit takzvanou agrivoltaiku, tedy kombinaci výroby energie ze slunce se zemědělstvím.

Solární zelináři. Piráti chtějí propojit zemědělství a fotovoltaiku
Mezi agrivoltaickými panely lze pěstovat zeleninu, chmel, ale i pást dobytek. Menší úrodu nahradí zisky z elektřiny. | Shutterstock.com

Zemědělec při okopávaní zelí vzhlédne k nebi, aby zkontroloval počasí. To ho zajímá nejen kvůli výpěstkům, ale i fotovoltaickým panelům, které na stejném poli v pravidelných odstupech střídají řádky s hlávkami zelí. 

Tak lze v jednoduchosti popsat koncept takzvané agivoltaiky kombinující zemědělskou výrobu s výrobou elektřiny ze slunce. Právě zelí, ale také třeba brambory, vinná réva, jablka nebo chmel se pro pěstování pod panely jeví jako mimořádně vhodné. Agrivoltaika se ve světě pomalu slibně rozvíjí a debatovat se o ní začíná i v Česku. 

Komplikace a zase komplikace

Pirátští poslanci v čele Radkem Holomčíkem plánují navrhnout legislativní změny, které by rozvoj agrivoltaiky odbrzdily. „Návrh máme v předběžné verzi téměř hotový, ale je před námi ještě mnoho práce,“ říká týdeníku Hrot Holomčík s tím, že je nutné upravit hned několik zákonů, mezi nimi třeba energetický zákon nebo zákon o podporovaných zdrojích energie, stejně jako stavební legislativu. 

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit