Skupinu Penta opouští její spoluzakladatel, s sebou si bere nemovitosti za miliardy

Hned tři velké bratislavské realitní projekty si do nových začátků odnáší z Penty Jozef Oravkin. Ty se stanou jádrem jeho nové skupiny Alto Real Estate. 

Skupinu Penta opouští její spoluzakladatel, s sebou si bere nemovitosti za miliardy
Jozef Oravkin, jeden ze zakladatelů a dlouholetých partnerů skupiny Penta. Právě on stál za vstupem Penty do developmentu v roce 2005. | foto Profimedia.cz

Po týdnech spekulací je jasné, které nemovitostní projekty si v rámci svého odchodu z Penty odkoupí Jozef Oravkin, jeden z jejích zakladatelů a dlouholetých partnerů. Právě on stál za vstupem Penty do developmentu v roce 2005. 

V rámci komplexního vypořádání jeho vlastnického podílu (byl třetím největším majitelem po Dospivovi a trustu Jaroslava Haščáka s odhadovaným podílem kolem osmi procent) v Pentě si Oravkin ponechá velké bratislavské projekty. Jde zejména o nový projekt Sky Park by Zaha Hadid – konkrétně 4. rezidenční věž, kancelářskou budovu Sky Park Offices, Jurkovičovu Teplárnu a pozemek, na kterém je plánována výstavba kancelářské budovy Sky Park Tower.  

Dále převezme také zavedené kancelářské projekty v bratislavské části Petržalka Digital Park I, Digital Park II a pozemky v blízkosti Národnej banky Slovenska pod názvem Starohorská. Obě strany se podle čerstvého prohlášení dohodly, že nebudou komentovat hodnotu tohoto vypořádání. Některé odhady ale hovoří o sumě přesahující 150 až 200 milionů eur. K tomu dalších více než sto milionů eur si má Oravkin údajně ponechat ve fondu Penty.

„Při těchto projektech jsem stál od samého začátku. Zejména Sky Park od Zahy Hadid je dnes už ikonickým projektem a plánuji ho nadále rozvíjet. Ať už dostavěním 4. rezidenční věže, anebo dokončením poslední věže z konceptu Zahy Hadid – Sky Park Tower,“ uvedl k vypořádání Jozef Oravkin.

Jak už jsme v týdeníku Hrot napsali před několika týdny, jeho emancipovaný byznys zastřeší nová skupina Alto Real Estate. Ta má podle Oravkina ambici stát se jedním z nejvýznamnějších developerů na slovenském trhu a má v plánu další růst svého portfolia. Zaměřovat se bude hlavně na rezidenční a kancelářské projekty ve větších městech na Slovensku, ale nevylučuje ani investice v okolních zemích. V současnosti už jeho tým pracuje na nových akvizicích pozemků a přípravě dalších projektů. 

Ale také Penta má v Bratislavě nadále velké plány a s odchodem Oravkina neplánuje v této branži polevovat. „Naším cílem je zaměřovat se na projekty dlouhodobého charakteru, rozvíjet větší větší území, vytvářet kvalitní místa pro život a dát těmto lokalitám novou identitu,“ uvedl k tomu Juraj Nevolník, výkonný ředitel Penta Real Estate Slovensko.

Připomněl, že skupina na západě Bratislavy staví kompletně novou městskou čtvrť Bory, v jejímž rámci už vybudovala potřebnou infrastrukturu, nákupní centrum, mateřskou školu a příští rok zde bude otevřena i nejmodernější nemocnice na Slovensku. „Také jsme začátkem roku koupili rozsáhlé pozemky u Dunaje, kde připravujeme nový projekt. V příštích letech chceme výrazně expandovat,“ dodává Nevolník.