Rusko má problém. Produkce ropy od invaze výrazně klesá

Produkce ruské ropy se v posledních týdnech snižuje. Oproti úrovním před válkou na Ukrajině spadla minimálně o deset procent. Zhoršující se ekonomická čísla donutila Moskvu zakázat zveřejňovat statistiky o exportu i importu.

Rusko má problém. Produkce ropy od invaze výrazně klesá
Šéf ruské ropné společnosti Rosněfť Igor Sečin, ilustrační foto | Shutterstock.com

Vedení Ruské federace se v reakcích na uvalení ekonomických sankcí od Spojených států, Británie a EU většinou posměšně vyjadřovalo na adresu Západu, protože si podváže vlastní ekonomiku. V případě embarga na ruskou ropu, ke kterému přistoupily Washington a Londýn (Brusel stále váhá), analytici upozorňovali, že si tekuté černé zlato najde své kupce na asijských trzích, zejména v Indii a Číně. 

Ukazuje se ale, že ruská produkce ropy od invaze na Ukrajinu klesá. Dokazují to satelitní snímky ropných polí, úniky informací od obchodníků s ropou i ruské statistiky. Poradenská společnost OilX pokles odhadla na deset procent oproti úrovním před napadením Ukrajiny

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) předpokládá, že denní produkce ropy z Ruska klesne o 1,5 milionu barelů ropy. Zatímco v únoru se těžba ropy pohybovala na úrovni 11,1 milionu barelů za den, v prvních dvou týdnech dubna to bylo okolo 10,2 milionu barelů. Pokles produkce je kromě sankcí způsoben i nechutí řady obchodníků ruskou ropu odebrat.

„Ruský ropný průmysl vykazuje známky zpomalení, protože západní kupci se vyhýbají ruské ropě, zatímco Moskva se snaží nahradit ztracené prodeje prodejem na rozvíjejících se asijských trzích,“ napsal ve své analýze web oilprice.com

V květnu další pokles

Skladovací kapacity v Rusku jsou ale plné a infrastruktura a přepravní logistika znemožňují vyvážet veškerou ropu, kterou může Kreml těžit, čínským a indickým zájemcům. Předpokládá se, že logistické problémy a další odstávky v těžbě ropy během května ještě zesílí. To by mohlo vést k tomu, že Rusko bude produkovat až o tři miliony barelů ropy denně méně, uvedla IEA ve své zprávě. To odpovídá poklesu téměř o třicet procent.

Rosněfť nyní nabízí ve „výprodeji“ pro květen a červen až 37,4 milionu barelů ropy, což je dalším znamením, že se obává možného embarga EU. Velcí západní obchodníci s ropou, jako je nizozemská firma Vitol, už oznámili, že do konce roku své obchody s Ruskem ukončí.

Že západní sankce mají vážný dopad na ruskou ekonomiku, připouští i Michail Chodorkovskij, jenž nyní žije v exilu v Londýně. Kdysi patřil k nejmocnějším lidem v Rusku a vlastnil největší ropnou firmu v zemi Jukos. Putin, respektive ruský rozpočet, přijde o polovinu svých příjmů, pokud bude muset přesměrovat export ropy a plynu z evropských trhů na asijské, řekl v BBC bývalý mocný oligarcha.

Nedokáže ale odhadnout, jak dlouho bude Putin chtít pokračovat ve válce i přes masivní finanční ztráty. Sám přiznal spoluodpovědnost na tom, že pomohl bývalému agentu KGB převzít vládu po Borisi Jelcinovi na konci devadesátých let. Lituje toho od roku 2002, kdy Putinovi řekl, že je jeho systém postaven na korupci a ničí celé Rusko. O rok později byl vyšetřován a odsouzen za hospodářskou kriminalitu. Z vězení byl propuštěn v roce 2013. 

Utajené statistiky

Že se ruská ekonomika hroutí, ukazuje i krok Kremlu, který zakázal zveřejňovat statistiky o importu a exportu, aby nedocházelo „k dezinterpretacím“ čísel. Krok ruské celní služby přichází poté, co centrální banka přiznala, že země čelí poklesu životní úrovně a recesi.

V následujících měsících by mohlo docházet k problémům v některých sektorech ekonomiky, připustila respektovaná guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová. Zvýšila také odhad ruské míry inflace, jež bude letos atakovat 22 procent.

Slabé místo ruského průmyslu je v tom, že je výrazně závislý na importech západních technologií. „Problémy mohou nastat i při vysoké míře lokalizace výroby a při vysoké míře substituce dovozu,“ varovala v ruské Dumě Nabiullinová. Rovněž se čeká, že bude postupně oslabovat i rubl, který je nyní uměle držen na úrovni 75 rublů za dolar.