Vývoj cen pohonných hmot v roce 2025
Hrot24, vygenerováno v Midjourney
Hrotagon
Ropa pod 70 dolarů, OPEC+ zrychluje. Ceny pohonných hmot v ČR míří dolů.
Ceny benzínu a nafty v České republice se po krátkodobém růstu opět vydaly směrem dolů. Podle nejnovějších údajů klesla v uplynulém týdnu průměrná cena benzínu o 23 haléřů na litr, zatímco nafta zlevnila o 16 haléřů. Tento vývoj přichází poté, co v předchozích týdnech ceny paliv mírně rostly – benzín zdražil o 14 haléřů a nafta o 30 haléřů za litr, ještě předtím dokonce o 66 a 77 haléřů.
Jaroslav Ton
Na mezinárodních trzích došlo minulý týden k mírnému zvýšení ceny ropy Brent, která na burze v Rotterdamu zdražila o 1,5 dolaru za barel. I přes toto posílení se nadále drží pod psychologickou hranicí 70 dolarů za barel. Další vývoj cen bude do značné míry záviset na krocích kartelu OPEC+.
Ten aktuálně urychluje proces ukončování omezení těžby, které byly zavedeny v reakci na pandemii a následné výkyvy v poptávce. OPEC+ plánuje během září 2025 zcela zrušit omezení produkce ve výši 2,2 milionu barelů denně, což je výrazně rychlejší tempo, než se původně předpokládalo. Již v srpnu překvapil trh navýšením těžby o 548 tisíc barelů denně, v září by mělo následovat další zvýšení o 550 tisíc barelů, včetně dodatečných kvót pro SAE, které rozšířily své kapacity.
Cílem tohoto kroku je nejen posílení tržního podílu kartelu, ale také reakce na tlak Spojených států na snížení globálních cen energií. Pokud by cena americké WTI klesla pod hranici 60 dolarů za barel, mohlo by to mít negativní dopad na těžbu břidlicové ropy v USA.
Zůstává však otázkou, zda plánované navýšení produkce skutečně přinese okamžité zvýšení dodávek na trh. Mnozí členové OPEC+ nejsou schopni těžit na úrovni nových kvót, a někteří stále musí dodržovat vývozní omezení. Důležitou roli navíc hrají i státy mimo rámec dohody, například Írán nebo Rusko, stejně jako rostoucí poptávka v Asii a stabilní poptávka v rozvojových zemích.
Navzdory obavám z převisu nabídky zůstávají ceny ropy relativně stabilní. Geopolitické napětí, růst spotřeby elektřiny a stále silná závislost Západu na fosilních palivech přispívají k udržení cen na vyšší úrovni.
Pokud se ceny ropy udrží na současných hodnotách, je pravděpodobné, že ceny pohonných hmot v Česku budou i nadále klesat, čímž by mohly dorovnat nárůst z předchozích týdnů – tedy o desítky haléřů za litr.
Dopravní společnosti na volatilitu trhu reagují systematickým a promyšleným přístupem k nákupu paliv. Díky pečlivě řízené strategii zásobování dokáží pružně reagovat na cenové výkyvy a lépe řídit provozní náklady, což zvyšuje jejich odolnost vůči nejistotám trhu.
Autor je šéf společnosti Malcom Finance
Máte co říci? Pošlete nám svůj komentář na komentare@hrotmedia.cz