Recyklovat soláry i větrníky umíme. Zatím to ale není výdělečný byznys

V brzké době skončí životnost velkého počtu větrných a solárních elektráren. Stále ale není jasné, jak se podaří recyklovat miliony tun „obnovitelného“ odpadu

Recyklovat soláry i větrníky umíme. Zatím to ale není výdělečný byznys
Přístup k zacházení s vysloužilými solárními panely je ve světě různý. V Evropě je recyklace povinná, Spojené státy likvidaci odpadu nechávají na „neviditelné ruce trhu“. | foto Tomáš Novák, týdeník Hrot

Kalifornie patří mezi průkopníky využívání obnovitelných zdrojů energie. Obyvatelé nejbohatšího amerického státu si zakládají na zdravém, udržitelném a ekologickém životním stylu a fotovoltaické panely na střeše domu patří takříkajíc k základům dobrých mravů.

A to tím spíš, že tamní úřady od roku 2006 instalaci domácích solárních elektráren mohutně podporují. Na dotace tehdy z rozpočtu vyhradily přes tři miliardy dolarů. Od roku 2020 platí dokonce povinnost, aby každý nový dům o více než třech podlažích osadil střechu fotovoltaickými panely.

Výsledkem je, že tento obnovitelný zdroj v současnosti dodává více než čtvrtinu z celkové produkce elektrické energie, což z Kalifornie činí jasného amerického lídra. Ostatně kdo jiný by měl jít příkladem než oblast, která se může pochlubit v průměru více než 280 slunečnými dny v roce?

Vydání

Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot

Máte účet?

Přihlásit