Protest lékařů končí. K výplatě dostanou až patnáct tisíc navíc

Ministr zdravotnictví Válek se dohodl s lékařskou komorou. Vláda ustoupila, lékaři dostanou přidáno a ve chvíli, kdy se pod dohodou objeví podpisy politiků, protest ukončí.

Protest lékařů končí. K výplatě dostanou až patnáct tisíc navíc
ilustrační foto | Shutterstock.com

Česká lékařská komora a zdravotnické odbory souhlasí s návrhem vlády na zvýšení platů lékařů. Protest ale lékaři definitivně odpískají až po podpisu dohod.

„Zástupci odborů a Sekce mladých lékařů České lékařské komory přijali naši nabídku, kterou musí projednat jejich organizace. Souhlasí s ní i zástupci nemocnic, včetně shody o mechanismu, jak k jednotlivým zaměstnancům zdravotnických zařízení doputuje 9,8 miliardy korun navíc,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po sérii jednání se zástupci lékařů.

Nejvíc přidáno dostanou starší lékaři

Znamená to, že ministerstvo nakonec nalezlo mechanismus, jak zdravotníkům garantovat navýšení výplat. Podle ministra Válka by si měl každý lékař polepšit zhruba o pět až patnáct tisíc s ohledem na své zařazení a praxi. „Nejvíce dostanou lékaři po atestacích, a to patnáct tisíc korun. Všichni ostatní nelékařští zaměstnanci nemocnic dostanou přidáno pět procent,“ konkretizoval politik. Vládou navýšené finanční prostředky tak doputují nejen do státních nemocnic, ale ke všem zdravotníkům napříč soustavou. Tedy i do soukromých či krajských zařízení.

Celkovou částku protestujícím přislíbil (a garantoval, že půjde na platy) minulý týden premiér Petr Fiala (ODS). „Končí období nejistoty. Je to dobrá zpráva především pro všechny občany, kteří díky tomu budou mít jistotu přístupu ke zdravotní péči ve stejné míře jako dosud,“ komentoval dnešní jednání premiér. „Děkuji všem zúčastněným za rozumný přístup a spolupráci, zvláště panu ministru Válkovi, který jednání vedl.“

Podle Jana Přády, viceprezidenta České lékařské komory a šéfa Sekce mladých lékařů ČLK, je předložený závazek vlády dostatečný. Již dříve kabinet přislíbil rovněž splnění dalších požadavků mladých lékařů: zrušení zvýšeného limitu přesčasů (již zrychleně prošlo Sněmovnou) a změny ve vzdělávání lékařů. 

„Nyní vyčkáme na definitivní stvrzení závazků podpisy kompetentních politiků. Jakmile se tak stane, protest odvoláme,“ řekl Přáda. Podle něj by k tomu mohlo dojít již tento pátek. Do té doby je na každém lékaři, zda bude přesčasy odmítat. 

Pacienty čeká občasné omezení péče

Vedení nemocnic již nicméně vzhledem k probíhajícímu protestu upravilo denní provoz. Někde tak může k drobným omezením v poskytované péči docházet i v následujících dnech. Vždy má jít ale pouze o neakutní péči. Pacienti se na to, zda se jejich vyšetření či zákrok v dalších dnech uskuteční, mohou zeptat přímo v příslušném zdravotnickém zařízení. 

Velké pražské nemocnice, jako Všeobecná fakultní nemocnice nebo FN Motol, již informovaly, že o případném omezení péče pacienty vyrozumí telefonicky či mailem.

Ředitel VZP: Vše doplatíme

Některá média v čele s deníkem Mladá fronta Dnes o víkendu informovala, že závazek Petra Fialy zvýšit zdravotníkům platy nelze v rámci platných zákonů a jiných norem naplnit. Podle šéfa Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka však nakonec jednání vedla k nalezení možného mechanismu. 

Peníze se přímo k zaměstnancům dostanou po podepsání úhradového dodatku mezi pojišťovnou a nemocnicí, přičemž ten bude garantovat speciální bonifikaci pro nemocnice. Úhradové dodatky na sebe bere čistě VZP. Ostatní pojišťovny daly již dopředu vědět, že na další navýšení personálních nákladů nemají dostatek peněz.

Česká lékařská komora ústy svého prezidenta Milana Kubka dopředu pohrozila, že pokud by ani přes garance politiků k navýšení platů nakonec nedošlo, protesty se obnoví. „Jestli to nemocnice nakonec vyplatí, nebo nevyplatí? Pokud nechtějí mít lékaře a zdravotní sestry a pokud chtějí nemocnici zavřít, tak ať to nevyplatí,“ řekl Kubek.