Okamura kritizuje prezidenta: Na většinu lidí se vykašlal

Prezident ve svém novoročním projevu prokázal, že je prezidentem vládní koalice, nikoli všech občanů Česka. Myslí si to Tomio Okamura, předseda opoziční SPD. Naopak premiér Petr Fiala (ODS) hlavu státu pochválil.

Okamura kritizuje prezidenta: Na většinu lidí se vykašlal
Tomio Okamura | foto Tomáš Turek, týdeník Hrot

„Myslím, že prezident se v projevu jasně ukázal. Hodil většinu lidí přes palubu. Je na straně vlády, ale nikoli občanů,“ řekl předseda hnutí SPD Tomio Okamura po poslechu novoročního projevu prezidenta Petra Pavla.

Okamurovi se nelíbí, že hlava státu prý ve svém projevu záměrně vynechala zásadní věci, které občany tíží. Například problémy s fungováním veřejných služeb, ve zdravotnictví či sociální péči. Dále zdražování všeho a zvyšující se náklady na život. „Místo toho se prezident obrací na mladé lidi, aby udělali nějakou změnu. A že je podporuje. To je hezké, ale většinu našich občanů úplně v projevu vynechal. Vykašlal se na ně. Jako kdyby neexistovali,“ říká Okamura.

Podle Okamury by měl prezident více konfrontovat vládu. „Jenže on jim jde na ruku, což dokázal svými činy, podpisy sporných zákonů,“ argumentuje opoziční politik. Zmínil například Pavlův podpis pod spornou novelou o důchodech, která zpětně snížila valorizaci penzí.

Podobně se vyjádřil 1. místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. „Čekal jsem projev prezidenta, dočkal jsem se proslovu politika pětikoalice. Nálepkování, opomenutí generace seniorů a nepochopitelné vzývání eura,“ napsal na své sociální sítě.

Pekarová: Změna, za kterou jsem vděčná

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) byl ale projev prezidenta vyvážený a důstojný. „Oceňuji vyvážený, realistický a povzbuzující projev prezidenta republiky. Jsem rád, že na společenskou i mezinárodní situaci máme podobný pohled,“ napsal na svůj profil na sociální síti X.

„Prezident v projevu nikoho neurazil, nerozděloval společnost, nepoklonkoval Rusku, mluvil o nutnosti přijetí eura a soustředil se na budoucnost místo utápění se v minulosti. Po mnoha letech zášti a zloby příjemná změna, za kterou jsem vděčná,“ uvedla Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Sněmovny a šéfka vládní strany TOP 09.