Oblíbený „sport“ Kremlu: travičství Putinových kritiků. Stěžuje si i americký diplomat

Otrava nepohodlných kritiků režimu má v Rusku dlouhou tradici. Po nástupu Putina do čela státu v roce 2000 se tento „národní sport“ opět těší značné oblibě tajných služeb.

Oblíbený „sport“ Kremlu: travičství Putinových kritiků. Stěžuje si i americký diplomat
Novičokem byl otráven i Sergej Skripal a jeho dcera na lavičce v parku v anglickém městě Salisbury, ilustrační foto | Shutterstock.com

Viktor Juščenko, Alexandr Litviněnko, Sergej Skripal, Alexej Navalnyj. To je namátkový výběr nejznámějších osob, které byly otráveny ruskými tajnými službami po nástupu Vladimira Putina k moci v roce 2000. 

Teď se na seznam přidává i americký diplomat, velvyslanec na Ukrajině v letech 2003 až 2006 a nyní ředitel euroasijského centra prestižního amerického think-tanku Atlantická rada John Herbst. Je znám svými kritickými vyjádřeními na adresu ruského diktátora i celého režimu. Příznaky otravy měl pociťovat už měsíce před loňským napadením Ukrajiny.

Uvedla to ruská nezávislá agentura Agentstvo s odkazem na své zdroje. V posledních dvou letech mělo dojít k otravě minimálně u čtyř kritiků Putinova Ruska. Prudké zhoršení Herbstova zdravotního stavu vyšetřovali také agenti americké FBI. Herbst náhle onemocněl v dubnu 2021 a měl zvýšenou hladinu toxinů v krvi.

Pociťoval stejné příznaky jako další kritici Putina, kteří byli prokazatelně otráveni agenty ruských tajných služeb. Lékaři nicméně otravu nemohli jednoznačně potvrdit. Atlantická rada k tomu připomenula, že vždy hájila právo Ukrajiny na samostatnou existenci a svobodu. Na druhou stranu varovala před současným Ruskem, které znamená bezpečnostní hrozbu i pro Spojené státy. 

Rusko jako Titanic

Herbst už v březnu 2022 prohlásil, že se válka pro ruského prezidenta stane katastrofou, a jeho slova se naplňují. Po více než roce probíhajícího konfliktu se ukazuje, že je Putinova politika „zjevným selháním“. Zvyšuje se tlak na jeho režim, nejen v zahraničí, ale i doma. Herbst Rusko přirovnal k potápějící se lodi, ze které se řada prominentů snaží uniknout. Zejména z dosahu Putina a jeho agentů.

V poslední době pociťovala známky otravy také další kritička Kremlu a šéfka neziskové organizace Free Russia Foundation Natalija Arnová. Nezisková organizace má sídlo ve Washingtonu a podporuje občanskou společnost v Rusku.

Arnová tvrdí, že mohla být otrávena, „pravděpodobně nějakou nervově paralytickou látkou“, během cesty do Evropy na začátku května. Kromě Německa navštívila i Prahu. „Stále mám příznaky neuropatie, ale celkově se cítím mnohem lépe,“ napsala 16. května.

Dioxiny, polonium, novičok

Ruské tajné služby mají bohatý arzenál travičských technik. Juščenko, ukrajinský prezident, který kandidoval proti proruskému Janukovičovi, byl v roce 2004 otráven toxickým dioxinem.

Litviněnko zemřel na otravu radioaktivním poloniem, které mělo být podáno v čaji, v roce 2006. Byl bývalým důstojníkem KGB a FSB, po kritice Kremlu žil ve Velké Británii. V roce 2021 Evropský soud pro lidská práva uznal, že za jeho otravu a vraždu je zodpovědné Rusko.

Podobný osud měl i Sergej Skripal, který byl dvojitým agentem a byl otráven ruskými agenty nervovým plynem novičok. Otravu ale přežil.

Novičokem byl otráven i Navalnyj v roce 2020, z otravy se zotavoval v Berlíně. Později se ale vrátil do Ruska a skončil ve vězení. Stejný osud potkal i dalšího Putinova kritika, opozičníka Vladimira Kara-Murzu, který byl otráven dvakrát, v roce 2015 a v roce 2017. Letos v dubnu byl za vlastizradu odsouzen k 25 letům vězení.