Nový rekord: cena oběda v Praze překonala 200 korun

Nikoli až v prosinci, ale už v listopadu. Ačkoli společnost Sodexo Benefity, největší poskytovatel benefitů v České republice, předpokládala, že hranici 200 korun překoná průměrný oběd v Praze až na konci roku, ve skutečnosti to bylo o měsíc dříve. 

Nový rekord: cena oběda v Praze překonala 200 korun
ilustrační foto | Shutterstock.com

Průměrná cena dosáhla 203 korun, což je nejvíce v celé zemi. Celorepublikový průměr dosahuje výše přibližně 179 korun. Vyplývá to z plateb stravenkovými kartami Gastro Pass Card.

„Jak jsme predikovali na začátku října, tak se i stalo, byť jsme očekávali, že nad 200 korun se obědy v Praze přehoupnou až v prosinci,“ konstatoval Jan Michelfeit ze společnosti Sodexo Benefity.

„Navíc lze předpokládat, že zdražování nekončí. Vysoké náklady na energie a na potraviny se totiž do restauračních cen promítají se zpožděním a pořád je ještě dost podniků, které mají ceny elektřiny a plynu zafixované do konce letošního roku.“

Je tedy pravděpodobné, že se přes dvousetkorunovou hranici brzy přehoupnou obědy také v dalších regionech. Našlápnuto k tomu má především Středočeský kraj, kde průměrná cena už překračuje 193 korun. Blízko ke 190 korunám za průměrné obědové menu má rovněž Jihomoravský kraj.

Nejlevněji se lidé zatím najedí na Vysočině, v Ústeckém a Olomouckém kraji, kde se průměrná cena oběda pohybuje mezi 160 a 161 korunami.