Nevzdělanec Babiš. Chceme prezidenta, který je k smíchu i dětem?
Nejhorší pro kariéru politika je, když se stane směšným. Ale pozor, nikoli že je vtipný, ale že se mu lidé vysmívají.
Do této kategorie teď po svém „školním“ vystoupení zamířil Andrej Babiš (ANO) v rámci své prezidentské kampaně. A tak se může stát, že osoba v čele prezidentského úřadu, která je stále spojována s tatíčkem Masarykem, bude k smíchu.
Jeho fatální neznalost otázek patřících k základnímu vzdělání, kdy například označil Měsíc za planetu Sluneční soustavy nebo neznal nejpřekládanější českou knihu, Osudy dobrého vojáka Švejka, byla tak šokující a neuvěřitelná, že se v zápětí objevily informace o tom, že to byla Babišova taktika.
Že to jenom hrál, protože jeho vystoupení před žáky základní školy nebylo určené dětem, ale jeho voličům. Že chtěl ukázat, že je taky jenom jeden z nich, obyčejný člověk z lidu, který neví všechno a spoustu „zbytečných“ věcí ze školy už zapomněl. Například že nad Hynaisovou oponou Národního divadla je nápis Národ sobě.
Jak se říká: špatná reklama, také reklama. Ale to už je teď vlastně jedno, protože záznam z Babišova vystoupení před školáky se začal rychle šířit po sociálních sítích a vzbuzuje všeobecné veselí. Začal žít vlastním životem.
Zajímavý je rovněž pohled za kamery, tedy to, co televizní obrazovka neukázala. Týdeník Respekt mluvil s několika dětmi, které se besedy s kandidátem na nejvyšší ústavní funkci zúčastnily. A jejich svědectví ukazuje, že k nim do školy přišel ten skutečný Babiš. Tedy nikoli politik, kterého se nyní jeho marketingový tým snaží vykreslit coby spojovatele národa.
Školáky překvapilo, jak se k nim Babiš choval, jak je obviňoval z toho, že jsou zmanipulovaní nepřátelskými médii, jak byl odtažitý, při odchodu se ani nerozloučil a nevzal si dárek, který mu děti připravily. V jednu chvíli dokonce vytáhl nějaké papíry od soudu a začal s nimi mávat, což děti zarazilo: proč si s sebou vůbec bral takové dokumenty?
Školák Jáchym Babišovo vystoupení shrnul lapidárně: „Jména planet vám můžou vypadnout. Ale chovat se k lidem hezky, to vám vypadnout nemůže.“