Nábytkářská firma z Plzně dělá pro Boeing či BMW a většinu elektřiny si vyrábí sama

Nábytkářská firma z Plzně dělá pro Boeing či BMW a většinu elektřiny si vyrábí sama
Petr Mudra | foto Tomáš Novák týdeník HROT

Před třiceti lety začal Petr Mudra sám v truhlářské dílně vyrábět skříně či stoly. Dnes vede firmu Arbyd, která patří k předním tuzemským výrobcům designového nábytku na míru, přičemž polovinu produkce exportuje. „Chceme dělat něco víc než jenom nábytek,“ říká Petr Mudra v rozhovoru pro týdeník Hrot. „Nabízíme třeba firmám nebo institucím vypálit laserem na jejich jednací stůl jejich pozlacené nebo postříbřené logo, čímž tomu dodáme určitý příběh.“

Začínal přitom od opravdové nuly. Začátkem devadesátých let se nedalo v Česku pořídit ani žádné vybavení, vhodné stroje nebo materiál, takže nábytek skoro nebylo na čem a z čeho vyrábět. „Neměl jsem ani počáteční kapitál. A úvěr s úrokem ve výši sedmnácti procent se splácel opravdu hodně dlouho. Napřed jsem si pronajal dílnu, kde jsem pracoval sám. Pak jsem měl jednoho zaměstnance, který mi pomáhal. Pak byli dva, tři, čtyři... Dopracoval jsem se až k tomu, že jsme si postavili vlastní výrobní areál, který se ale časem ukázal být malý. A tak jsme si vybudovali nový, větší na zelené louce a v něm fungujeme dodnes,“ konstatuje Mudra.

Rodinná firma zaměstnává okolo sta lidí, jeden ze synů vede e-shop Designovynabytek.cz, druhý pracuje přímo v Arbydu. Podnik vyváží své výrobky nejen do Evropy, ale také do severní Afriky nebo na Blízký východ. Vybavil například nemocnici nebo vysokoškolské koleje ve Švédsku. Mezi další klienty patří Boeing, Renault, BMW a jiné automobilky či benzinové stanice po celé Evropě. Vybavil ale například i advokátní firmu britské královské rodiny Allen & Overy, která nedávno otevřela svou pražskou kancelář. Významné a zajímavé klienty má také v tuzemsku. 

„Náš záběr je poměrně široký. Letos jsme třeba vybavili medicínské centrum Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni nebo plzeňskou psychiatrickou kliniku. Zákazníci se k nám dostávají například tak, že naši firmu doporučí architekt, s nímž jsme už spolupracovali a byl s námi spokojený. Nebo se na nás obracejí partneři našich partnerů v zahraničí, protože na nás dostali kladné reference. Důležité je, že nesmíme zákazníka zklamat. Pak se k nám znovu vrátí a třeba i přivede dalšího zájemce o naše služby. Je to zdánlivě jednoduché, ale ve skutečnosti velmi náročné,“ tvrdí Mudra.

Jeho firma se musela rovněž vyrovnávat s dopady koronavirové pandemie a nyní zase energetické krize, které čelí mimo jiné dvěma fotovoltaickými elektrárnami na střechách svých hal. „Odhadujeme, že z vlastních zdrojů pokryjeme celoročně 85 procent spotřeby elektřiny. Uspoříme miliony korun ročně,“ konstatuje Petr Mudra. „Výhodou je, že kvůli energiím nemusíme hýbat s cenou našich výrobků, kdežto konkurence musí poměrně razantně zdražovat. A to ještě nepočítám vstupní ceny materiálů, které šly také nahoru.“

ČVUT zařadilo Arbyd mezi deset nejprogresivnějších podniků v ČR. V roce 2021 dostal ocenění Český exportér roku v kategorii Střední podnik.