Na Ukrajině zemřel proslulý Putinův kriminálník „Přímořský partyzán“

Ukrajinci „poslali do pekla“ jednoho z nejhorších ruských banditů Aleksandra Kovtuna. Jeho gang zvaný „Přímořští partyzáni“ povraždil v roce 2010 šest lidí, včetně dvou policistů.

Na Ukrajině zemřel proslulý Putinův kriminálník „Přímořský partyzán“
Aleksandr Kovtun | foto Profimedia.cz

Bojuj a možná budeš volný. Tak zní krédo žoldnéřské Wagnerovy skupiny, která verbuje kriminálníky v ruských věznicích a posílá je do války na Ukrajinu. Zločinecký kontrakt je velice prostý – půl roku musejí bojovat za vlast a za Putina, a pak jsou volní, ať už spáchali cokoli. 

V lednu se tak dostal na svobodu například Aleksandr Tutin, který nechal vyvraždit rodinu svého obchodního partnera. V září naverbovaný kanibal Jegor Komarov na svou příležitost stále čeká.

A pak jsou tu ti, kterým sázka na válku nevyšla. Na věčnost se tak například – se všemi poctami a vojenským pohřbem – odebral matkovrah Sergej Molodcov a 29. ledna také, jak v pátek informovala snad všechna ruská média (tady, tady či tady), vrah a jeden z vůdců bandy gangsterů zvaných „Přímořští partyzáni“ Aleksandr Kovtun.

Krádeže, loupeže, žhářství, vraždy...

Podrobnosti Kovtunovy smrti nejsou známé, zato o jeho minulosti se toho napsalo dost. Narodil se v srpnu 1989 v Přímořském kraji u břehů Tichého oceánu a proslulým se stal v roce 2010, kdy Přímořští partyzáni začali ve velkém krást, loupit a vraždit.

Na zemi kvůli nim zůstalo ležet celkem šest mrtvých a Aurora Rimská, zástupkyně šéfa Vyšetřovacího výboru pro Přímořský kraj, označila v minulosti jejich případ podle ruského serveru Gazeta.ru za zcela mimořádný.

„Obětí krádeží, loupeží, žhářství a vražd bylo více než 30. Kromě toho bylo rukou obviněných poškozeno devět policistů – dva byli zabiti, sedm utrpělo různě těžká zranění. Zabiti byli také čtyři civilisté,“ vypočítala úřednice a dodala: „Pachatelé měli k dispozici celý arzenál různých zbraní, speciální prostředky a maskovací obleky. K uložení zbraní si v lese přichystali několik úkrytů.“

Na všechno výše vyjmenované stačily gangsterům pouhé čtyři měsíce – od února do června 2010. Past sklapla 11. června 2010, kdy policie gang obklíčila. Dva jeho členové spáchali sebevraždu a zbylí – včetně Kovtuna a jeho bratra Vadima – se vzdali. V roce 2014 dostal Kovtun za svá alotria doživotí v trestanecké kolonii, které mu bylo později zmírněno na 25 let za mřížemi.

Šanci na nový začátek mu dal až Putin, ovšem Ukrajinci poslali Kovtuna rovnou do pekla.