Sadiq Khan boří tabu – zeleň kolem Londýna byla dosud naprosto nedotknutelná, bytová krize si ale žádá radikální řešení
Lev Radin / Shutterstock.com, koláž Hrot24
Krize bydlení
Nejzelenější starosta Londýna řízne do vegetace kolem města, postaví tam milion bytů
Starosta britské metropole Sadiq Khan hodlá prolomit dosud nedotknutelné tabu – rád by povolil výstavbu v částech londýnského zeleného pásu. Jde o zásadní obrat v politice bydlení, jehož cílem je čelit „nejhlubší krizi bydlení v dějinách hlavního města“.
PTK
Návrh počítá s výstavbou přibližně milionu cenově dostupných bytů v průběhu příštích deseti let, je však třeba nadhodit dlouhodobě zakázané téma. Magistrát Londýna poprvé podpoří výstavbu v obtížně přístupných částech zeleného pásu poblíž dopravních uzlů.
Takzvaný Green Belt je prstenec o rozloze asi pěti tisíc kilometrů čtverečních a jeho účelem bylo kontrolovat zástavbu, chránit přírodu a prorůstání Londýna s okolními městy a vesnicemi. Sadiq Khan ale volá po jeho revizi.
„Odmítám ignorovat takovou možnost jen proto, že je politicky obtížná – ne pokud jde o životní příležitosti příští generace Londýňanů,“ cituje The Guardian starostu téměř devítimilionové metropole.
V Londýně každoročně vznikne asi 35 tisíc nových bytů – to není ani polovina z 88 tisíc jednotek, které jsou potřeba. Politik hodlá sice nadále upřednostňovat výstavbu na brownfieldech, ale ani to podle něj nebude stačit k naplnění potřeb obyvatel hlavního města Spojeného království.
Radnice chce krok zahrnout do londýnského územního plánu, podle něhož se město bude rozvíjet v příštím čtvrtstoletí. Politik se v minulosti prohlásil za nejzelenějšího starostu Londýna, jeho momentální snaha podle něj není s přezdívkou, kterou sám pro sebe vymyslel, v rozporu.
Jeho vysvětlení vyžaduje více než jedno přečtení: hodlá prý sice zastavět část zeleného pásu, zároveň však navýší biodiverzitu a rozlohu skutečně zelených a dostupných ploch.
Londýnský zelený pás odděluje metropolitní oblast od anglického venkova
Foto: London Green Belt Council
Místopředsedkyně britské vlády Angela Raynerová, která je zároveň ministryní pro otázky bydlení, už úmysl podpořila. „Nemůžeme ukončit bytovou krizi a postavit 1,5 milionu domů bez toho, aby Londýn zaujal ambiciózní přístup,“ prohlásila.
Plán se zamlouvá londýnským městským radám a podporuje ho i neziskovka Generation Rent, která se stará o práva nájemníků. Ředitel organizace Ben Twomey si myslí, že opatření ochrání Londýňany před drtivými náklady na nájemné, které už podle jeho mínění řadu lidí uvrhly do chudoby a života na ulici.
Ochránci přírody nicméně vyzvali starostu Khana, aby svými plány neohrožoval cenné parky a neubíral lidem zeleň v oblastech, kde je jí už teď zoufale málo.
Předseda Rady pro ochranu anglického venkova Roger Mortlock, který bojuje za udržitelný rozvoj a životní prostředí, Khanův plán kritizuje: „Odpovědí na krizi bydlení není zástavba na místních parcích, hřištích a zemědělské půdě.“
Podle Mortlocka je třeba proměnit trh a „volat developery k odpovědnosti prostřednictvím ambiciózních a vymahatelných cílů pro sociální a skutečně dostupné bydlení“.
Další organizace, jejichž posláním je péče o krajinu a ochrana životního prostředí, doporučují v chystaných projektech realizovat přírodní plochy a také revitalizovat nekvalitní části současného zeleného pásu.
Bydlení ve velkých městech ještě zdraží. Za hlemýždí výstavbu můžeme poděkovat zkostnatělým úřadům, říká expert
Starosta Khan si je vědom, že jde o kontroverzní téma, zároveň ale vyzval obyvatele města, aby měli otevřenou mysl a vyslechli si nepříjemná fakta. Připomněl, že v Londýně bydlí řada mladých dospělých, kteří sice mají práci, ale kvůli cenám bydlení dosud neopustili svůj dětský pokoj, střechu nad hlavou sdílejí s rodiči.
„Máme tu Londýňany žijící v chladných, vlhkých bytech nevhodných k obývání. Jsou tu páry, které se musely nedobrovolně odstěhovat z metropole, aby založily rodinu.“
Připomněl také londýnské základní školy, které zavírají, protože si mladé rodiny nemohou bydlení v okolí dovolit. Škody způsobené bytovou krizí jsou podle starosty všudypřítomné a hluboké – a nelze je nadále tolerovat.