Letenky prodraží letošní dovolenou. S rozvolňováním roste poptávka

Prudce rostoucí provozní náklady leteckých společností se letos nutně promítnou do vyšších cen letenek, říká britský šéf aerolinek Air France-KLM.

Letenky prodraží letošní dovolenou. S rozvolňováním roste poptávka
ilustrační foto | Profimedia.cz

Fahmi Mahjoub řekl britské BBC, že jeho firma letos čelí výrazně vyšším cenám leteckého paliva a zároveň razantně zvýšeným poplatkům za použití letišť. Kombinace obojího se tak „zcela nevyhnutelně“ projeví zdražením letenek.

Jménem Air France-KLM Mahjoub doporučil jejím britským klientům, aby si rezervovali své lety co nejdříve. S postupným uvolňováním cestovních omezení kvůli pandemii totiž roste poptávka a nové cenové relace tomu budou odpovídat.

Zmíněná letecká společnost již dříve uvedla, že po Novém roce začala registrovat sílící poptávku po letenkách na období velikonočních svátků a letních dovolených.

Univerzální inflace

Zdražení přichází v době, kdy zdražuje prakticky všude prakticky všechno. Je to částečně reakce na zdražení energií v důsledku jednak zelené politiky Evropské unie a Spojených států a jednak rostoucích geopolitických rizik. Zároveň, v delším horizontu, je zdražení inflační reakcí na tištění bilionů eur a dolarů, jimiž centrální banky posledních čtrnáct let řeší veškeré ekonomické problémy. Obojí lze vnímat jako součást oficiálně nikým neformulovaného, ale zřetelně fungujícího programu, jehož cílem je urychlení přesunu globálního bohatství od chudých k bohatým.

Šéf Air France-KLM Mahjoub pro BBC řekl, že „zvýšení životních nákladů je velmi konkrétním problémem nejen pro mnoho domácností, nýbrž také pro letecký průmysl“. Podle něho tedy lze očekávat, že letenky budou postupem času zdražovat. Citelnějšímu zdražení se klienti mohou nejsnadněji vyhnout včasným plánováním nákupu letenek. To je výhodné, protože ti, kteří už dnes vědí, kdy pojedou na Maledivy, mohou své kapse ulevit, takže celou tíhu zdražení ponesou  – jako vždycky – vaše a moje peněženka po cestě do Bratislavy.

Ceny ropy, které ovlivňují ceny leteckého paliva bezprostředně, vystoupaly v pondělí na nejvyšší úroveň od roku 2014. Trh se obává komplikací na již tak napjatém ropném trhu, které by mohly nastat v souvislosti s očekávanou ruskou invazí na Ukrajinu. Cena barelu ropy Brent Crude se vyšplhala na 95,56 amerického dolaru, zatímco ještě před rokem stál pouze 65 dolarů.

Ukrajina ostrouhá

Kromě toho musí Air France-KLM nyní platit vyšší letištní poplatky. Například za přílety a odlety z letiště Heathrow platí letos o čtyřicet procent více než loni.

Vedle zmíněné letecké společnosti předpovídaly zdražení letenek i irské aerolinky Ryanair a cestovní kancelář TUI. I ony upozorňovaly na skutečnost, že poptávka se odrazila od pandemií vyhloubeného dna. Cestující z letiště Heathrow měli největší zájem o lety do Dubaje, Thajska a Spojených států. Naopak mnozí z nich mohou zapomenout na cestu do ukrajinských destinací, když KLM a Lufthansa oznámily, že do země kvůli válečnému nebezpečí létat přestanou.